Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki

Cloud computing


Rekrutacja na rok akademicki 2024/25 została zakończona. O terminie rekrutacji na kolejną edycję poinformujemy wkrótce

Ambitny plan studiów o specjalności Cloud computing podyktowany jest realną potrzebą zbliżenia kompetencji osób związanych z biznesem do kompetencji technologicznych, a osób z doświadczeniem technologicznym ‒ do kompetencji biznesowych. Oferta specjalizacji związanej z zagadnieniami dotyczącymi chmury obliczeniowej została przygotowana w taki sposób, aby uczestnicy w relatywnie krótkim czasie mogli pozyskać wiedzę z zakresu tak bardzo aktualnej tematyki technologicznej. Z uwagi na współpracę z dostawcami chmury obliczeniowej i z centrum edukacyjnym zajmującym się szkoleniami czterech dostawców, WWSI umożliwia skorzystanie z bardzo obszernego tematycznie programu studiów podyplomowych.

Chmura obliczeniowa jest obecnie pierwszoplanową platformą IT będącą podstawą funkcjonowania systemów informatycznych wspierających działanie przemysłu i biznesu. Na rynku pracy w branży IT coraz większą rolę będą odgrywać specjaliści posiadający wysokie kompetencje w dziedzinie zarządzania, projektowania i analizy rozwiązań opartych na platformach Cloud.

Zajęcia realizowane są w formie hybrydowej: dwa pierwsze i dwa ostatnie zjazdy w każdym semestrze w trybie stacjonarnym/zdalnym, pozostałe w trybie zdalnym przy wykorzystaniu platformy MS TEAMS. WSZYSTKIE zajęcia są nagrywane.

Zakres tematyczny oraz umiejętności uzyskane przez absolwentów w czasie studiów definiują opisy poszczególnych przedmiotów zawarte w programie.

Zaliczenie studiów: projekt dyplomowy

Kierownikiem studiów jest dr inż. Tomasz Siemek. e-mail: tsiemek@ms.wwsi.edu.pl

Opis przedmiotów

l.p.Nazwa przedmiotuKrótki opis przedmiotuImię i nazwisko wykładowcyLiczba godzinLiczba ECTS
1.Wstęp do chmury obliczeniowej (AWS, Google, Azure)Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z trzema liderami w zakresie dostarczenia chmury obliczeniowej. Studenci oprócz zajęć wykładowych otrzymają dostęp do realnych środowisk laboratoryjnych. Student oprócz otrzymania elektronicznego potwierdzenia odbytych zajęć wystawianego przez AWS/Microsoft/Google, otrzyma możliwość zdawania autoryzowanych egzaminów kończących się autoryzowanym miropoświadczeniem (50% kosztu rynkowego egzaminu).Tomasz Siemek, Robert Jezierski, Michał Popiół40 godz.(24 wyk., 16 lab.)4
2.Metodyki wspierające procesy wdrażania chmury obliczeniowejCelem przedmiotu jest zapoznanie studentów z metodykami i narzędziami wspierającymi pracę projektową z narzędziami chmury obliczeniowej. Studenci poznają strukturę i fundamenty: Devops, Scrum, ITIL, by lepiej funkcjonować w realnym procesie wdrażania usług chmurowych.  Tomasz Siemek8 godz.
(8 wyk.)
I semestr
1
3.AWS Academy Cloud Security FoundationsCelem tego przedmiotu jest dostarczenie studentom podstawowej wiedzy na temat zasad cyberbezpieczeństwa i usługi przetwarzania w chmurze poprzez praktyczne podejście. Przedmiot obejmuje demonstracje, przewodniki instruktażowe i scenariusze z życia wzięte. 
Po ukończeniu zajęć studenci będą potrafili:
– Identyfikować korzyści i obowiązków związanych z bezpieczeństwem korzystania z chmury Amazon Web Services (AWS).
– Korzystać z funkcji zarządzania tożsamością i dostępem AWS.
– Opisać jak zabezpieczyć dostęp sieciowy do zasobów AWS.
– Wyjaśnić dostępne metody szyfrowania danych przechowywanych i przesyłanych.
– Określić, które usługi AWS można wykorzystać do monitorowania i reagowania na incydenty.
Po ukończeniu studenci otrzymują odznakę AWS.
Robert Jezierski20 godz. (12 wyk., 8 lab.)   I semestr2
4.Gen AI – GPC AI  Ta ścieżka pomaga uczniom zdobyć wiedzę specjalistyczną w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji. Zawiera przegląd koncepcji generatywnej sztucznej inteligencji, od podstaw dużych modeli językowych po zasady odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. W trakcie zajęć studenci dowiedzą się, jak Gemini może pomóc inżynierom każdego typu zwiększyć wydajność w ich codziennych działaniach oraz jak włączyć gotowe modele AI gen. do przepływów pracy.
Po ukończeniu studenci otrzymają odznaki umiejętności.  
Robert Jezierski30 godz. (18 wyk., 12 lab.)3
5.AWS Academy Cloud ArchitectingAWS Academy Cloud Architecting obejmuje podstawy budowania infrastruktury IT na Amazon Usługi sieciowe (AWS). Celem przedmiotu jest nauczenie studentów optymalizacji wykorzystania chmury obliczeniowej poprzez zrozumienie usług AWS i ich dopasowania do rozwiązań opartych na chmurze. Chociaż rozwiązania architektoniczne mogą się różnić w zależności od branży, rodzaju zastosowania i wielkości obiektu biznesie, przedmiot skupia się na najlepszych praktykach dotyczących chmury AWS, które mają zastosowanie do wszystkich rozwiązań. Zostaną także zaprezentowane różne wzorce projektowe, aby pomóc studentom przemyśleć proces projektowania optymalne rozwiązania IT na AWS. Przedmiot obejmuje koncepcje zgodne z wiedzą i umiejętnościami opisanymi w przewodniku po egzaminie certyfikacyjnym AWS Solutions Architect – Associate (SAA-C03). Certyfikacja ta skupia się na projektowaniu rozwiązań kosztowych i rozwiązaniach zoptymalizowanych pod kątem wydajności, a zdobycie tego certyfikatu świadczy o dużym zrozumieniu dobrze zaprojektowanego frameworku AWS.Robert Jezierski Michał Popiół50 godz. (24 wyk., 26 lab.)3
6.Administracja Microsoft Azure oraz Microsoft Office 365Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z administracją usługami Azure oraz Office 365.  Michał Popiół60 godz. (36 wyk., 24 lab.)6
7.



 
Machine
AWS Academy Machine Learning FoundationsRobert Jezierski/Tomasz Siemek24 godz. (18 wyk., 6 lab.)
8.Seminarium dyplomoweCelem przedmiotu jest zapoznanie studentów z  zasadami przygotowania i prezentacji projektu dyplomowego.Tomasz Siemek, Robert Jezierski, Michał Popiół12 godz. 
II semestr
2