Wspólnota Joomla
Joomla to nie tylko program, to również międzynarodowa wspólnota użytkowników – społeczność internetowa. Wszystkich jednoczy idea wolnego oprogramowa-nia. Ośrodkami skupiającymi społeczność użytkowników Joomla są centra rozwoju Joomla.
Wspólnotę tworzą:
- autorzy, redaktorzy, twórcy i projektanci witryn;
- projektanci i twórcy rozszerzeń dla Joomla;
- dystrybutorzy Jóomla i rozszerzeń;
- autorzy i tłumacze dokumentacji oraz materiałów edukacyjnych;
- osoby i instytucje korzystające i wspierające Joomla.
Społeczność użytkowników działa na zasadzie ruchu społecznego. Centrum projektu stanowi Core Team, które sprawuje ogólne kierownictwo i prowadzi ośrodek informacji – oficjalną witrynę projektu http://www.joomla.org złożoną z kilku serwisów.
Core Team stworzył kilka grup roboczych. Każda z grup zajmuje się jakimś istotnym aspektem rozwoju Joomla. Grupa tłumaczy zajmuje się lokalizacją Joomla i dokumentacji. Grupa jakości i testów dba o jakość, stabilność i bezpieczeństwo kodu Joomla. Grupa dokumentacji pracuje nad podręcznikami użytkowników, administratorów i programistów. Ważna jest też działalność promocyjna i marketingowa.
Ważną płaszczyzną działania PCJ jest przygotowanie i publikacja polskich wersji rozszerzeń dla Joomla. Obecnie jest ich w zbiorach PCJ około 450. W ciągu 2 lat istnienia zbiorów Polskiego Centrum Joomla odnotowano prawie 800 tys. pobrań. PCJ działa poprzez swoje witryny:
- http://www.joomla.pl – serwis informacyjny;
- http://www.pomoc.joomla.pl
- http://forum.joomla.pl – forum użytkowników;
- http://www.demo.joomla.pl – witryna prezentacyjna, poradnik dla początkujących.
Od marca 2007 trwa nieustający konkurs na najlepsze realizacje. Wyboru „Witryny miesiąca” dokonują użytkownicy spośród wstępnie nominowanych przez jury PCJ. Dotychczasowi lau-reaci to:
- kwiecień 2007 – http://www.społeczeństwoinformacyjne.pl
- maj 2007 – http://www.zyciekrakowa.pl/nowahuta
- czerwiec 2007 – http://www.zyjepodlasiem.pl
- lipiec 2007 – http://www.krzewscy.com.pl
Wydaje się, że pozornie utopijna idea we wspólnocie Joomla znajduje realizację pozwalającą wyznawcom wolnego oprogramowania optymistycznie patrzeć w przyszłość.
Na podstawie Software Developer’s Journal Extra opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 15.10.2007