Vademecum kandydata na studia informatyczne I stopnia w Warszawie
Rekrutacja na studia informatyczne I stopnia w Warszawie w ostatnich dwóch latach
Warszawa jest od lat największym ośrodkiem kształcenia informatyków. Zgodnie z informacjami portalu http://www.wybierzstudia.nauka.gov.pl studia informatyczne I stopnia na kierunku informatyka w Warszawie oferuje 15 publicznych i niepublicznych szkół wyższych. Łącznie do uczelni warszawskich przyjęto w roku akademickim 2017/2018 na kierunek informatyka na studia I stopnia 4398 studentów, zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Trzy uczelnie, które w ubiegłym roku zrekrutowały największą liczbę studentów: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (dla której prezentowane dane dotyczą również wydziałów zamiejscowych w Gdańsku i w Bytomiu), Politechnika Warszawska (rekrutacja na 3 wydziałach) oraz Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki przyjęły łącznie 2462 studentów, co stanowiło blisko 60% studentów przyjętych do wszystkich uczelni warszawskich na studia I stopnia na kierunek informatyka. Trzy uczelnie: Uczelnia Warszawska im. M. Skłodowskiej - Curie, Wyższa Szkoła Menadżerska oraz Wyższa Szkoła Informatyki, Zarządzania i Administracji co najmniej od dwóch lat nie zrekrutowały ani jednego studenta na kierunek Informatyka.
Tym, co odróżnia Warszawę od innych ośrodków akademickich kształcenia informatyków jest duży udział w rekrutacji uczelni niepublicznych. Studia informatyczne w uczelniach niepublicznych podejmuje ogółem ponad 60 % studentów, przy czym o ile na studia stacjonarne do obu rodzajów uczelni zgłasza się odpowiednio 6 na 10 kandydatów do uczelni publicznych i 4 do uczelni niepublicznych, to studia niestacjonarne są w ponad 86 % "obsługiwane" przez uczelnie niepubliczne. Można powiedzieć, że jeśli ktoś decyduje się na studia niestacjonarne to decyduje się na uczelnię niepubliczną. W gronie uczelni publicznych niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o liczbę przyjętych studentów jest Politechnika Warszawska, w której w ubiegłym roku rozpoczęła studia blisko połowa studentów wszystkich uczelni publicznych. Pozostałe cztery uczelnie publiczne, rekrutujące studentów na kierunek informatyka, to w kolejności pod względem liczby przyjętych na rok akademicki 2017/2018 Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego, Uniwersytet Warszawski oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.
Liderem wśród uczelni niepublicznych jest Polsko Japońska Akademia Technik Komputerowych (pamiętając, że dane w portalu Wybierz Studia dla PJATK są podane łącznie dla Warszawy i dla wydziałów zamiejscowych). Łącznie z drugą pod względem liczby przyjętych studentów Warszawską Wyższą Szkoła Informatyki, obie uczelnie przyjęły w ubiegłym roku 60% wszystkich studentów szkół niepublicznych w Warszawie. Pozostałe 40 procent przypadło na cztery kolejne uczelnie niepubliczne.
Zjawiskiem charakterystycznym dla warszawskiego ośrodka akademickiego jest znacznie większy procent studentów niestacjonarnych w porównaniu do studentów stacjonarnych niż w innych miastach. W roku akademickim 2017/2018 udział studentów niestacjonarnych w rekrutacji ogółem w Warszawie wyniósł 44 %, przy czym wskaźnik ten wzrósł o 3 punkty procentowe w stosunku do roku poprzedniego. W ostatnim roku akademickim byliśmy świadkami znacznego zwiększenia liczby studentów stacjonarnych w uczelniach niepublicznych. Studia stacjonarne w ubiegłym roku w uczelniach niepublicznych podjęło 1075 studentów, co oznaczało wzrost o ponad 12% rok do roku. Jednocześnie w uczelniach publicznych rekrutacja na studia stacjonarne zamknęła się liczbą 1399 studentów i była nieznacznie mniejsza w stosunku do roku poprzedniego. Dzięki temu udział uczelni niepublicznych w rekrutacji na studia stacjonarne w roku akademickim 2017/2018 ogółem stanowił ponad 43 % (rok wcześniej 38%).
Porównując dane z rekrutacji rok do roku widzimy, że liczba zrekrutowanych studentów na kierunek informatyka I stopnia wzrosła w roku 2017/2018 w stosunku do roku 2016/2017 o 519 studentów. Wzrost ten został prawie w całości "skonsumowany" przez uczelnie niepubliczne, które zrekrutowały o 460 studentów więcej w stosunku do roku poprzedniego. Uczelnie publiczne zanotowały wzrost rekrutacji o 59 studentów, przy czym o ile większość uczelni niepublicznych zanotowała wzrost liczby zrekrutowanych studentów, uczelnie publiczne zachowały lub redukowały liczbę przyjętych studentów, co było wynikiem nowo wprowadzanego algorytmu finansowania uczelni i dążeniem do optymalizacji stosunku liczby studentów przypadających na 1 nauczyciela akademickiego. Algorytm sprawia, że uczelnie publiczne nie są zainteresowane zwiększaniem liczby studentów i od lat ustalane limity przyjęć pozostają na tym samym poziomie lub ulegają w ostatnich dwóch latach zmniejszeniu. Limity przyjęć do warszawskich uczelni publicznych na rok akademicki 2018/2019 są przedstawione w tabeli:
Uczelnia |
Limit miejsc na kierunek informatyka studia stacjonarne 2018/2019 |
Politechnika Warszawska (trzy wydziały) |
520 (łącznie ze studiami anglojęzycznymi) |
Wojskowa Akademia Techniczna |
230 |
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego |
80 |
Uniwersytet Warszawski |
185 |
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego |
115 |
Wobec 4398 studentów przyjętych w ubiegłym roku na studia informatyczne pierwszego stopnia do wszystkich uczelni warszawskich, widać przy łącznym limicie przyjęć do szkół publicznych na rok 2018/2019 na poziomie 1130 studentów, że nadal ponad 3000 studentów będzie szukało swojego miejsca na studiach w uczelniach niepublicznych.
Wskaźnikiem informującym kandydatów o skali trudności związanej z dostaniem się na studia jest liczba kandydatów ubiegających się o jedno miejsce. Dotyczy on w praktyce wyłącznie uczelni publicznych i studiów stacjonarnych. Tutaj palmę pierwszeństwa dzierży niepodzielnie Politechnika Warszawska z ponad 10 kandydatami na 1 miejsce. Wspomniany powyżej algorytm finansowania uczelni oraz zwiększające się zainteresowanie studiami informatycznymi powoduje, że z roku na rok dostać się na uczelnię publiczną jest coraz trudniej.
Lista uczelni warszawskich prowadzących studia na kierunku informatyka nie jest długa. Pięć uczelni publicznych, z których dwie prowadzą studia na kierunku informatyka od stosunkowo niedługiego czasu, nie są w stanie pokryć rosnącego zapotrzebowania ze strony potencjalnych studentów. Liczba uczelni niepublicznych prowadzących studia informatyczne kurczy się. Widać wyraźnie, że zdecydowaną przewagę uzyskują dwie uczelnie od lat wyspecjalizowane w informatyce: PJATK oraz Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki (dawniej Mila College), do których zgłasza się ponad 60 % kandydatów z puli szkół niepublicznych. to sprawia, że w Warszawie w świetle prezentowanych statystyk pięć najważniejszych adresów na studiowanie informatyki to: Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Wojskowa Akademia Techniczna, Polsko Japońska Akademia Technik Komputerowych oraz Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki.
Źródła:
1. Dane portalu wybierz studia (dane UW oraz UKSW za lata 2014/2015 oraz 2015/2016),
2. Uchwały Senatów warszawskich uczelni publicznych,
3. Artykuł: Będzie trudniej dostać się na studia. Uczelnie zmniejszają ilość miejsc - http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1034883,bedzie-trudniej-dostac-sie-na-studia.html.
4. Tabela: Rekrutacja na studia I stopnia na kierunek informatyka do uczelni warszawskich (PDF)