Stypendia
FUNDUSZ ŚWIADCZEŃ DLA STUDENTÓW
Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki
Zgodnie z brzmieniem Art. 86 ust. 1 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 z późn. zm.) każdy student, zarówno uczelni publicznej, jak i niepublicznej może ubiegać się o pomoc materialną. Dotyczy to studentów wszystkich trybów kształcenia – zarówno studentów studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych.
W Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki funkcjonuje FUNDUSZ ŚWIADCZEŃ dla studentów uczelni, który przeznacza się na wypłaty stypendiów i zapomóg.
Funkcjonowanie Funduszu Świadczeń dla studentów Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki określa Ustawa z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 z późn. zm.) oraz szczegółowy Regulamin świadczeń dla studentów ustalony przez Rektora na podstawie ustawowego upoważnienia w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego.
W ramach pomocy materialnej student może ubiegać się o następujące świadczenia:
- stypendium socjalne,
- stypendium rektora,
- stypendium dla osób niepełnosprawnych,
- zapomogę,
- kredyt studencki.
Szczegółowe informacje na temat pomocy materialnej są udzielane w Dziale Rozliczeń Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki w pokoju 204 oraz pod numerem telefonu (22) 489-64-20 lub (22) 489-64-50.
Stypendium socjalne dla studentów WWSI
To stypendium może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Wysokość maksymalnego dochodu na osobę w rodzinie to 1051,70 zł miesięcznie.
Stypendium socjalne można otrzymać już na pierwszym roku studiów.
Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającą do ubiegania się o stypendium socjalne ustala rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego w drodze zarządzenia.
Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody osiągane przez:
- studenta,
- małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek,
- rodziców, opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
Student może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiągniętych przez rodziców, opiekunów prawnych oraz opiekunów faktycznych:
1) w przypadku gdy nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i potwierdzi ten fakt w złożonym oświadczeniu oraz spełnia jedną z następujących przesłanek:
- ukończył 26 rok życia,
- pozostaje w związku małżeńskim,
- ma na utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek,
- osiągnął pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej
2) jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
- posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym,
- posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym,
- jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w lit. a i b jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwoty określonej w art.5 ust.1 i kwoty określonej w art.6 ust.2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych,
- nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i potwierdził ten fakt w złożonym oświadczeniu.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości.
UWAGA WAŻNA ZMIANA OD 1 PAŹDZIERNIKA 2019!!!
W przypadku studenta, który ubiega się o stypendium socjalne przy dochodzie na członka rodziny do 528 zł został wprowadzony obowiązek przedłożenia zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej oraz rodziny obejmującego okres od roku bazowego (tj. roku poprzedzającego rok akademicki w którym student ubiega się o świadczenie) do dnia wydania zaświadczenia.
Zaświadczenie to musi być aktualne, aby mogło przyczyniać się do wyjaśnienia sprawy, a co za tym idzie, stanowić dowód w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
Jeżeli wnioskodawca nie dołączy takiego zaświadczenia, komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna ma obowiązek co do zasady odmówić przyznania stypendium socjalnego takiemu studentowi.
W przypadku przedstawienia zaświadczenia z MOPS, GOPS, z którego nie wynika faktyczna sytuacja dochodowa i majątkowa rodziny studenta, a jego treść ogranicza się jedynie do stwierdzenia faktu nie korzystania z pomocy społecznej, o których mowa w odrębnych przepisach, uznaje się jako niedołączenie do wniosku zaświadczenia, o którym mowa w art. 88 ust. 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i odmawia się przyznania świadczenia. Wyjątkowo albo komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna może przyznać studentowi stypendium socjalne w przypadku, gdy przyczyny niedołączenia do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i jego rodziny były uzasadnione oraz student w sposób przekonujący udokumentował źródła utrzymania rodziny. Uznanie przez organ, że student nie udokumentował źródeł utrzymania rodziny w sposób wiarygodny i zupełny, powoduje odmowę przyznania stypendium.
Wniosek o wydanie zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej
Stypendia zostają przyznane na 5 miesięcy w semestrze zimowym oraz na 5 miesięcy w semestrze letnim i są wypłacane na rachunek bankowy studenta lub zaliczone na poczet czesnego (na wniosek złożony przez studenta).
Studenci zamierzający ubiegać się o stypendium socjalne składają wnioski o przyznanie stypendium wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami do dnia 20 października danego roku akademickiego, a w przypadku rozpoczynania studiów od semestru letniego do dnia 20 marca danego roku akademickiego.
Druk wniosku o stypendium socjalne wraz z opisem wypełniania i wykazem wymaganych załączników można otrzymać w Dziale Rozliczeń Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki lub pobrać ze strony internetowej Uczelni.
Zapomogi dla studentów WWSI
Zapomoga jest formą doraźnej pomocy dla studenta, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.
Do zdarzeń, które uzasadniają wystąpienie studenta z wnioskiem o przyznanie zapomogi zalicza się w szczególności: śmierć najbliższego członka rodziny, ciężką chorobę studenta lub członka najbliższej rodziny studenta, zdarzenie losowe z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi lub życiowymi (ingerujące w plany życiowe, którym nie można było zapobiec), zdarzenie związane z oddziaływaniem sił przyrody, powódź, pożar itp. i inne okoliczności, na skutek których student znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.
Wniosek o udzielenie zapomogi 6 student składa w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia wystąpienia zdarzenia losowego, chyba że opóźnienie złożenia wniosku wynika z przyczyn niezależnych od studenta.
Wniosek o udzielenie zapomogi student składa na formularzu dostępnym w Dziale Rozliczeń Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki lub na stronie internetowej Uczelni w terminie nie późniejszym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego.
Wymienione wyżej stypendia i zapomogi dla studentów zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie Art. 21 ust. 1 pkt. 40 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 roku poz. 1509, z późn. zm.).
Student ubiegający się o świadczenia dla studentów w WWSI musi złożyć Oświadczenie o niepobieraniu świadczeń dla studentów na innym kierunku studiów i w innej uczelni.
Szczegółowe informacje są udzielane w Dziale Rozliczeń Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki w pokoju 204 oraz pod numerem telefonu (22) 489-64-20 lub (22) 489-64-50.
Wykaz dokumentów obowiązujących przy ubieganiu się o stypendium lub zapomogę
Oświadczenie o niepobieraniu świadczeń dla studentów na innym kierunku studiów i w innej uczelni
Stypendium rektora dla studentów WWSI
Stypendia rektora są formą pomocy materialnej dla najlepszych studentów Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki.
Stypendium rektora może otrzymać student, który w poprzednim roku studiów uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie, co najmniej na poziomie krajowym.
Stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymać student, który w terminie określonym w regulaminie studiów zdał egzaminy ze wszystkich przedmiotów, z których zajęcia kończyły się w danym roku egzaminem i uzyskał wszystkie zaliczenia.
O przyznanie stypendium rektora student może ubiegać się nie wcześniej niż po zaliczeniu pierwszego roku studiów, z wyjątkiem studentów studiów drugiego stopnia (magisterskich).
O stypendium rektora może się ubiegać student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego który jest:
- laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty,
- medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.
- Warunkiem przyznania stypendium rektora z tytułu wyróżniających wyników w nauce jest uzyskanie przez studenta w poprzednim roku akademickim określonej w danym roku średniej ocen. Przy ustalaniu średniej ocen bierze się pod uwagę oceny ze wszystkich zdawanych egzaminów oraz uzyskanych zaliczeń, które student powinien zaliczyć zgodnie z programem i planem studiów na ocenę.
W celu wyłonienia studentów uprawnionych do otrzymania stypendium rektora z tytułu wyróżniających wyników w nauce Biuro Spraw Studenckich WWSI sporządza ranking obejmujący 8% studentów spełniających warunki do uzyskania stypendium rektora z najwyższą średnią ocen uzyskanych w poprzednim roku, odrębnie dla studiów pierwszego i drugiego stopnia. Ranking sporządzany jest w terminie do 15 października w semestrze zimowym oraz do 15 marca w semestrze letnim. Listy rankingowe zawierające numery albumów studentów uszeregowane według uzyskanej średniej ocen wraz z ustaloną przez Rektora WWSI średnią ocen uprawniającą do uzyskania stypendium są podawane do wiadomości studentów.
Po ogłoszeniu listy rankingowej, studenci uprawnieni do uzyskania stypendium rektora z tytułu uzyskania średniej ocen składają wniosek o przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów na formularzu dostępnym w Dziale Rozliczeń ze Studentami lub do pobrania ze strony internetowej Uczelni w terminie do 31 października w semestrze zimowym oraz do 31 marca w semestrze letnim.
- Stypendium rektora za osiągnięcia naukowe, artystyczne może otrzymać student który uzyskał osiągnięcia naukowe lub artystyczne w poprzednim roku akademickim.
Za osiągnięcia naukowe uważa się:
- publikacje naukowe w wydawnictwach naukowych,
- przedstawienie referatu na konferencji naukowej,
- aktywną działalność w kołach naukowych rezultatem której są referaty, odczyty, seminaria, udział w konferencjach naukowych, realizacja projektów popularyzujących naukę itp.,
- nagrody i wyróżnienia w konkursach o charakterze naukowym,
- inne sukcesy naukowe.
Za osiągnięcia artystyczne uważa się:
- nagrody i wyróżnienia w konkursach o zasięgu krajowym lub międzynarodowym,
- dzieła artystyczne,
- inne sukcesy artystyczne.
Studenci ubiegający się o stypendia rektora z tytułu osiągnięć naukowych lub artystycznych składają wniosek o przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów na formularzu dostępnym w Dziale Rozliczeń ze Studentami lub do pobrania ze strony internetowej Uczelni wraz z zaświadczeniami potwierdzającymi właściwe osiągnięcia w terminie do 31 października w semestrze zimowym oraz do 31 marca w semestrze letnim.
- Stypendium rektora za wysokie wyniki sportowe może otrzymać student który uzyskał wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym w poprzednim roku akademickim.
Za wysokie wyniki sportowe uważa się:
- zajęcie co najmniej 6-go miejsca w następujących zawodach międzynarodowych lub krajowych: Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Uniwersjada, Mistrzostwa Polski, Akademickie Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych,
- wysoki poziom sportowy w dyscyplinach nie objętych rywalizacją, o której mowa w pkt 1), przy jednoczesnym reprezentowaniu Uczelni w tej dyscyplinie sportu,
- bardzo wysoki poziom sportowy lecz nie kwalifikujący do otrzymania stypendium zgodnie z kryteriami określonymi w pkt 1) i 2).
Studenci ubiegający się o stypendia rektora z tytułu wysokich wyników sportowych składają wniosek o przyznanie stypendium rektora na formularzu dostępnym w Dziale Rozliczeń ze Studentami lub do pobrania ze strony internetowej Uczelni wraz z zaświadczeniami potwierdzającymi uzyskane wyniki sportowe w terminie do 31 października w semestrze zimowym oraz do 31 marca w semestrze letnim.
Stypendia rektora zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie Art. 21 ust. 1 pkt. 40 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 roku poz. 1509, z późn. zm.).
Student ubiegający się o świadczenia pomocy materialnej w WWSI musi złożyć Oświadczenie o niepobieraniu świadczeń pomocy materialnej na innym kierunku studiów i w innej uczelni.
Szczegółowe informacje na temat stypendium rektora są udzielane w Dziale Rozliczeń Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki w pokoju 204 oraz pod numerem telefonu (22) 489-64-20 lub (22) 489-64-50.
Wniosek o przyznanie stypendium rektora
Oświadczenie o niepobieraniu świadczeń dla studentów na innym kierunku studiów i w innej uczelni
Stypendium dla niepełnosprawnych studentów Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki
Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu. Przy ustalaniu uprawnień do stypendium dla osób niepełnosprawnych nie jest brana pod uwagę sytuacja materialna studenta. Podstawę do przyznania stypendium dla osób niepełnosprawnych stanowi orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Stypendia zostają przyznane na 5 miesięcy w semestrze zimowym oraz na 5 miesięcy w semestrze letnim i są wypłacane na rachunek bankowy studenta lub zaliczone na poczet czesnego (na wniosek złożony przez studenta).
Studenci zamierzający ubiegać się o stypendium dla osób niepełnosprawnych składają wnioski o przyznanie stypendium dla osób niepełnosprawnych wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami do dnia 20 października danego roku akademickiego (w semestrze zimowym) oraz do 20 marca danego roku akademickiego (w semestrze letnim).
Druk wniosku o stypendium dla osób niepełnosprawnych wraz z opisem wypełniania i wykazem wymaganych załączników można otrzymać w Dziale Rozliczeń Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki lub pobrać ze strony internetowej Uczelni.
Stypendium dla osób niepełnosprawnych student może otrzymywać już na pierwszym roku studiów.
Stypendia te są zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie Art. 21 ust. 1 pkt. 40 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 roku poz. 1509, z późn. zm.).
Student ubiegający się o stypendium dla osób niepełnosprawnych w WWSI musi złożyć Oświadczenie o niepobieraniu świadczeń dla studentów na innym kierunku studiów i w innej uczelni.
Szczegółowe informacje są udzielane w Dziale Rozliczeń Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki w pokoju 204 oraz pod numerem telefonu (22) 489-64-20 lub (22) 489-64-50.
Wniosek o stypendium dla osób niepełnosprawnych
Oświadczenie o niepobieraniu świadczeń dla studentów na innym kierunku studiów i w innej uczelni
Kredyty studenckie
Kredyt studencki od 1 stycznia 2019 r.
Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonuje nowy system kredytów studenckich. Zmiany wynikają z wejścia w życie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, 2024 i 2245) oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie kredytów studenckich (Dz. U. poz. 2468).
Osoby uprawnione do kredytu
Kredyt studencki może otrzymać student który nie ukończył 30 roku życia.
Wniosek o kredyt może złożyć także osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia, z tym że wówczas musi przed podpisaniem umowy kredytowej przedłożyć w instytucji kredytującej zaświadczenie potwierdzające że jest studentem.
Składanie wniosków o kredyt
O kredyt można ubiegać się przez cały rok. Wnioski są rozpatrywane w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.
Wniosek o udzielenie kredytu można składać w formie papierowej lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w następujących instytucjach:
- PKO Bank Polski S.A.,
- Bank PEKAO S.A.,
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
- SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).
Do wniosku o udzielenie kredytu dołącza się:
- oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie członków rodziny wnioskodawcy za poprzedni rok,
- zaświadczenie szkoły wyższej potwierdzające, że wnioskodawca jest studentem albo dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia,
- dokumenty wymagane przez instytucję kredytującą dla celów oceny zdolności kredytowej i zabezpieczenia spłat kredytu.
We wniosku należy wskazać jedną z dostępnych kwot kredytu. Miesięczna transza kredytu studenckiego może wynosić 400, 600, 800 lub 1000 zł.
Zawarcie umowy
Podstawowym warunkiem zawarcia umowy kredytu jest spełnienie kryterium dochodowego. W roku akademickim 2019/2020 maksymalny dochód na osobę w rodzinie uprawniający do otrzymania kredytu został ustalony w wysokości 2.500 zł (kwota netto).
Okres i warunki wypłacania kredytu
Kredyt studencki może być wypłacany studentom przez okres 6 lat. Transze kredytu wypłacane są przez okres 10 miesięcy w roku akademickim.
Szczegółowe warunki wypłaty i spłaty kredytu określi umowa, która będzie zawierać m.in.:
- okres, na jaki instytucja kredytująca udzieliła kredytu studenckiego,
- datę rozpoczęcia wypłaty transz,
- sposób weryfikacji przez instytucję kredytującą posiadania statusu studenta,
- sposób ustalenia przez instytucję kredytującą harmonogramu spłaty,
- wysokość odsetek od kredytu studenckiego.
Poręczenia spłaty kredytu
W przypadku braku możliwości sprostania wymogom banków w zakresie zabezpieczenia spłaty kredytu, przy ubieganiu się o kredyt student może się starać o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego oraz o poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W roku akademickim 2019/2020 Bank Gospodarstwa Krajowego może poręczyć kredyt w wysokości:
- 100% wykorzystanej kwoty kredytu (bez odsetek oraz innych kosztów związanych z udzielonym kredytem) dla studentów, którzy zostali pozbawieni całkowicie opieki rodzicielskiej lub jako pozbawieni częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej umieszczeni byli w rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo-wychowawczej rodzinnej, socjalizacyjnej albo resocjalizacyjnej, z wyłączeniem placówek resocjalizacyjnych prowadzących działalność w formie całodobowej, turnusowej lub okresowej – bez względu na dochód, nieprzekraczający jednak kwoty dochodu ogłoszonej przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, uprawniającej do otrzymania kredytu w danym roku akademickim,
- 100% wykorzystanej kwoty kredytu (bez odsetek oraz innych kosztów związanych z udzielonym kredytem) dla studentów, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 1500 zł,
- 90% wykorzystanej kwoty kredytu (bez odsetek oraz innych kosztów związanych z udzielonym kredytem) dla studentów, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 2000 zł.
Szczegółowych informacji na temat ww. poręczeń udzielają wszystkie instytucje kredytujące.
O poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą ubiegać się studenci zamieszkujący na obszarze wiejskim. Agencja może poręczać do 80% lub do 100% wykorzystanej kwoty kredytu w zależności od wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta. Poręczenie Agencji w wysokości 100% mogą uzyskać studenci, których dochód na osobę w rodzinie, ustalony zgodnie z zasadami określonymi w przepisach o pożyczkach i kredytach studenckich, nie przekracza 1000 zł. O poręczenia Agencji można ubiegać się w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz w SGB-Banku S.A.
Okres i warunki spłaty kredytu
Spłata kredytu studenckiego jest dokonywana w równych miesięcznych ratach i rozpoczyna się po upływie 2 lat od ukończenia studiów. Liczba rat stanowi dwukrotność liczby wypłaconych transz kredytu studenckiego.
W okresie pobierania transz kredytu oraz w trakcie okresu karencji odsetki od kredytu są spłacane w całości przez budżet państwa.
W okresie spłaty rat kredytu wysokość oprocentowania spłacanego przez kredytobiorcę wynosi 0,5 stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego. Pozostałą część odsetek pokrywa budżet państwa.
Zmniejszenie raty spłaty kredytu i zawieszenie spłaty
Wysokość miesięcznej raty może być zmniejszona do 20% średniego miesięcznego dochodu kredytobiorcy. Na wniosek kredytobiorcy w przypadku trudnej sytuacji życiowej spłata kredytu studenckiego wraz z odsetkami może być zawieszona na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Umorzenie spłaty kredytu
Na wniosek kredytobiorcy kredyt studencki może zostać umorzony przez instytucję kredytującą:
- w 50% – w przypadku gdy kredytobiorca ukończył studia w grupie do 1%,
- w 35% – w przypadku gdy kredytobiorca ukończył studia w grupie od 1,01% do 5%,
- w 20% – w przypadku gdy kredytobiorca ukończył studia w grupie od 5,01% do 10%,
– najlepszych absolwentów studiów pierwszego stopnia albo studiów drugiego stopnia w danym roku akademickim.
Wniosek w tej sprawie należy złożyć w instytucji kredytującej wraz z zaświadczeniem potwierdzającym znalezienie się kredytobiorcy w określonej grupie najlepszych absolwentów odpowiednio studiów albo szkół doktorskich.
Kredyt może być również umorzony częściowo lub w całości w przypadku szczególnie trudnej sytuacji życiowej kredytobiorcy lub trwałej utraty przez kredytobiorcę zdolności do spłaty zobowiązań. Umorzeń dokonuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego na wniosek kredytobiorcy.
Pełną informację o warunkach uzyskania i spłaty kredytów studenckich można uzyskać w wybranym banku oraz na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego http://www.nauka.gov.pl/kredyty-studenckie/