Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Zbliżają się Święta - Chip nr 11

Zbliżają się Święta - Chip nr 11

2009-12-18 10:39:17

Zbliżają się Święta, które tradycja wiąże z obdarowywaniem się prezentami. Kupienie często kilkunastu prezentów i nie ogłaszanie upadłości zaraz po Świętach wymaga pomysłowości. A na dodatek, chcielibyśmy, żeby prezent był użyteczny i przypominał ofiarodawcę.

Wydaje się, że warto pomyśleć o pendrive’ach. Dla informatyka to dodatkowa pamięć, której zawsze brakuje, a dla laika to album do zdjęć z wakacji lub pobytu na nartach.

Rzadko piszemy o testach sprzętu, bo żeby odnieść korzyść z doświadczeń fachowców, którzy przeprowadzili test, trzeba uświadomić sobie, czego oczekujemy i zapoznać się z wielu różnymi parametrami, co wymaga uważnego przestudiowania skomplikowanych tabel, a tego nie umożliwia krótka notatka na stronie internetowej.

Ze względu jednak na prezentowy sezon zachęcam do sięgnięcia do listopadowego numeru CHIP’a (11/2009). Piotr Lisowski i Arek Uriasz wskazują, które pendrive’y warte są uwagi a których należy unikać.
Kupując pendrive’a nie interesujemy się pojemnością mniejszą niż 8 GB. Warto zainteresować się opłacalnością, więc stosunkiem ceny do pojemności. W wypadku standardowych pamięci nie powinna być ona wyższa niż 10 zł za 1 GB. W wypadku najlepiej pod tym względem wypadającego w teście pendrive’a Kingston DataTraveler G2/16GB cena za 1 GB wynosi 7,60.

Dobrze wyposażony pendrive posiada oprogramowanie do szyfrowania, backupu i synchronizacji danych. To udogodnienie miały niektóre testowane urządzenia jak np. SanDisk Cruzer Contour Extreme 16 GB, czy dwa testowane firmy Verbatim 32 GB za około 350 zł.

Istotna jest wydajność urządzenia; parametr, na który zwracamy uwagę, gdy jest już za późno. Jeżeli trzeba na naszą 32 GB pamięć USB coś skopiować a w oknie kopiowania pojawia się szacowany czas... 2 godziny. Ręce i piersi opadają! Szybkość działania urządzenia można sprawdzić za pomocą programów HDTach 3.0 oraz CHIP DiskBench XP. Testują one czas dostępu, a także transfer podczas odczytu i zapisu.
Wydaje się, że warto zajrzeć do już „starego” numeru CHIP’a w poszukiwaniu niedrogiego lub dla rozrzutnych droższego, ale zawsze pożytecznego prezentu.

Oprac. na podstawie CHIP
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI