Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Wszystko o proxy

Wszystko o proxy

Wszystko o proxy. Proxy oznacza po angielsku „pośrednik”. Taką też rolę pełni komputer skonfigurowany jako, proxy, którego zadaniem jest odebranie zadania od zdalnych maszyn i sięganie do Sieci w ich imieniu. Mechanizm ten służy najczęściej do buforowania, a więc po realizacji zlecenia serwer proxy zapamiętuje wyniki i przy ponownym zapotrzebowaniu na tę samą informacje, bez sięgania do Internetu, odtwarza tę informację. Przyspiesza to i odciąża działanie sieci.

Proxy to wyspecjalizowany program, np. WinGate, CCProxy, czy WinProxy, który wymaga odpowiedniej konfiguracji, m.in. po to, aby mogli z niego korzystać tylko użytkownicy lokalnej sieci. Jednak często niedoświadczeni administratorzy konfigurują bazując na ustawieniach fabrycznych, co powoduje, że proxy przestaje być dyskretnym, bezpiecznym pośrednikiem i jest dostępny praktycznie dla każdego. Można wyróżnić wg kryterium dyskrecji trzy rodzaje serwerów proxy.

  • Proxy przezroczysty – pełni wyłącznie rolę pamięci cache. Nie ukrywa adresu podpiętej do niego maszyny i nie nadaje się do ukrywania tożsamości.
  • Proxy anonimowy – najczęściej stosowany jest przy współużytkowaniu łącza. Maskuje nasz prawdziwy adres IP, ale komputer docelowy wie, że ukrywamy się za proxy.
  • Proxy o wysokiej anonimowości – sprawia, że docelowy komputer, z którego pobie-ramy dane, odbiera adres proxy, jako nasz oryginalny adres IP.

Wybierając serwer proxy, należy pamiętać, że niektóre z nich, najczęściej te najszybsze i dające pełną ochronę – to fałszywki, za pomocą, których pewne instytucje i hakerzy polują na internautów.

Czy mój proxy mnie kryje? Czy jestem anonimowy? Te pytania często nurtują użytkowni-ków. Najłatwiej sprawdzić to za pomocą przeglądarki Internet Explorer. Po ustawieniu Win-dows do korzystania z pośrednika wchodzimy na stronę www.idzap.com/userdata.php. Wy-świetli się na niej adres IP, pod którym widoczni jesteśmy w Internecie. Adres rzeczywisty pojawi się po wpisaniu w wierszu polecenia komendy „ipconfig”. Wartość, która pokaże się po „Adres IP” powinna być inna niż ta wyświetlająca się w przeglądarce.

Inną witryną, w której sprawdzimy, pod jakim adresem występujemy w Internecie jest www.stayinvisible.com/cgi-bin/iptest.cgi.

Pozostaje jeszcze protokół SOCS, który działa na serwerach proxy. Umożliwia on wywołania łańcuchowe; nim żądanie trafi do celu musi przejść przez wiele proxy, z których każdy zna tylko poprzednika, co doskonale maskuje nasze ślady.

Na podstawie Chip - maj 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 27.05.2007

Robocik WWSI