Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Vista kontra Ubuntu

Vista kontra Ubuntu

Vista kontra Ubuntu Linux! Łukasz Bigo w najnowszym, 2007/3 numerze PC World Komputer konfrontuje najnowszy produkt Microsofta, którego premiera odbyła się w listopadzie z najświeższą wersją Linuxa Ubuntu 6.10 z października. Oba systemy ewoluują, dlatego porównywać należy wersje w podobnym wieku.

Autor porównuje systemy w różnych aspektach.

Kompatybilność z oprogramowaniem – Linux coraz lepiej odpowiada na ogromne bogactwo oprogramowania dla Windows, ale bardzo dobry OpenOffice i parę innych aplikacji to jeszcze mało i dlatego autor ocenia kompatybilność na 0,5 : 0,75 (Linux : Windows).

Sterowniki – na płycie z Vistą umieszczono 19,5 tysiąca sterowników, w witrynie Windows dodatkowo kilkanaście tysięcy, mimo to bardzo często okazuje się, że podłączone urządzenie nie jest poprawnie wykryte i obsłużone. Dotyczy to szczególnie Visty 64-bitowej. W Ubuntu sytuacja jest lepsza, jedynie przy najnowszych urządzeniach, których producenci nie widzą potrzeby współpracy ze środowiskiem Open Source bywają problemy. Ocena 0,75 : 0,75 (Linux : Windows).

Prywatność – Vista gwarantuje uczucie, że Wielki Brat podpatruje cię coraz skuteczniej, wprawdzie w sytuacjach pojawienia się błędów w systemie mogą być one raportowane Microsoftowi, ale wszystko to nie stwarza atmosfery prywatności. W Linuksie jest się panem na swoich włościach. Ocena 1 : 0 (Linu0,5:0,75 (Linux : Windows).x : Windows).

Rozrywka – to współpraca z multimediami. Ocena 0,5 : 1 (Linux : Windows).

Gry, gry 3D – dla Linuksa jest wiele układanek, gier logicznych, pasjansów i gier zręcznościowych. Jednak wielu twórców gier skupia się na Windows i wtedy pozostaje Cedega – pakiet emulujący biblioteki DirectX w środowisku open source. W kategorii rozrywki od Visty znacznie lepszy jest Windows XP. Ocena 0,5 : 0,75 (Linux : Windows).

Nowoczesność systemu – to zdolność odpowiedzi na nowe wyzwania; nośniki holograficzne, płyty HD DVD i Blu-ray, systemy wielordzeniowe. Społeczność Open Source znacznie szybciej reaguje niż Microsoft. Ocena 1 : 0,75 (Linux : Windows).

Elastyczność – elastyczność najlepiej brzmi w folderach reklamowych. Kiedy coś się zepsuje, a w plikach pomocy nie znajdzie się podpowiedź, Dział Wsparcia Technicznego i witryna Microsoftu nie pomogą, pozostaje wiara we własne umiejętności. Ubuntu 6.10 to skomplikowana maszyna z nieco prostackim panelem informacyjnym i przyciskiem Wyświetl opcje zaawansowane. Ocena 1 : 0,25 (Linux : Windows).

Bezpieczeństwo – Vistę zaprojektowano z myślą o bezpieczeństwie użytkownika. Najbliższe lata pokażą, czy założenia twórców były sensowne. Autor omawia mechanizmy zabezpieczające w obu systemach operacyjnych i ostatecznie ocenia: 1 : 0,75 (Linux : Windows).

Ułatwienia dla użytkownika – Linux cieszy się społecznością użytkowników, która za pośrednictwem licznych forów dyskusyjnych może pomóc w kłopotach świeżo upieczonemu posiadaczowi Ubuntu. Niemniej Vista wyznaczyła nowe nieosiągalne dla Linuksa standardy w dziedzinie ułatwiania życia użytkownikowi i dlatego ocena jest 0,5 : 1 (Linux : Windows).

Cena – ta sprawa nie jest tak oczywista, jak zdaje się na pierwszy rzut oka. Po uwzględnieniu ocen wielu komisji badających ten problem ostatecznie autor daje ocenę: 1 : 0,5 (Linux : Windows).

Podsumowanie – Linux dostał łącznie 7,75 a Vista 6,5 punktu. Dlaczego zatem nie obserwujemy przechodzenia na systemy alternatywne? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Na podstawie materiałów z PC World Komputer - marzec 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 21.02.2007

Robocik WWSI