>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Szykuj się na 3D

Szykuj się na 3D

2010-03-22 11:55:32

Technologia 3D coraz bliżej indywidualnego użytkownika! Już w tym roku mają pojawić się pierwsze telewizory 3D, filmy na dyskach Blu-ray, specjalne kanały telewizyjne nadające obraz trójwymiarowy. W kwietniowym numerze PC World’a (nr 4/2010) Juliusz Komaszewski i Marcin Bieńkowski opisują rodzaje technologii 3D, które z nich nadają się do zastosowań domowych i jaki sprzęt jest do tego niezbędny.

Trójwymiarowy efekt uzyskuje się dzięki stereoskopii, która naśladuje ludzkie dwuoczne widzenie. Każde z dwu oczu rejestruje w każdej chwili obraz nieco inny, co jest wynikiem odległości między lewym i prawym okiem i w konsekwencji efektu paralaksy, czyli efektu nie pokrywania się dwóch obrazów wynikającym z obserwowania obiektów z dwóch różnych kierunków. Ludzki mózg te różnice obrazów interpretuje budując głębię obrazu, poruszanie się względem siebie w przestrzeni poszczególnych obiektów. Efekt przestrzennego widzenia można uzyskać w następujący sposób: pary zdjęć zrobione dwoma obiektywami są oglądane za pomocą urządzenia – tzw. stereoskopu skonstruowanego w 1861 roku przez Oliviera W. Holmesa. To urządzenie stało się ulubioną zabawką salonów przełomu XIX i XX wieku. Bracia Lumiere, którzy w tym samym czasie pracowali nad upowszechnieniem kinematografu „przykryli” wynalazek Holmesa. Młodszy z braci Luis po latach także zainteresował się filmem dającym złudzenie trójwymiarowości. W 1935 roku opracował metodę anaglifową filmu.

Anaglif to fotografia, film lub rysunek, gdzie ujęcia „z obu oczu” zostały na siebie nałożone z lekkim przesunięciem, ale jeden z tych obrazów jest podkolorowany na czerwono a drugi na niebiesko. Aby uzyskać efekt przestrzenny trzeba użyć okularów o jednym szkle czerwonym a drugim niebieskim. Dla komputera tworzenie w czasie rzeczywistym anaglifów z dowolnych cyfrowych zdjęć przez przesunięcie obrazu i dodanie dominanty czerwonej lub niebieskiej nie jest problemem.

Producenci telewizorów i projektorów stosują metodę migawkową. Obrazy są wyświetlane przemiennie na ekranie monitora (jeden jest wyświetlany dla prawego, drugi dla lewego oka), a okulary o szkłach ciekłokrystalicznych odsłaniają na przemian, synchronicznie, lewe i prawe oko.

W kinach stosowana jest metoda projekcji przez filtry polaryzacyjne na ekran pokryty folią aluminiową. Kierunki polaryzacji obu filtrów są ustawione prostopadle względem siebie. Widzowie zaopatrzeni w okulary z analogicznie ustawionymi filtrami widzą ruchome obrazy o idealnej jakości.

W drukach reklamowych, m.in. okładkach książek, stosowany bywa druk rastrowy (podobnie jak w odpustowych „świętych obrazkach”). Obrazy składają się z prążków na przemian prawego i lewego obrazu, a nałożone przezroczyste folie z soczewkami cylindrycznymi zapewniają separację obrazów.

Polska ma być krajem, gdzie Orange, Warner Bros, 20th Century Fox, Walt Disney, Google, YouTubei Windows Live zamierzają dostarczyć za pośrednictwem Internetu mobilną telewizję 3D w jakości HD. Czy przepustowość polskich łączy internetowych będzie wystarczająca? To się dopiero okaże.

Tymczasem proponuję zajrzeć w przeszłość stereoskopii; fotoplastikon w Alejach Jerozolimskich został założony ok. roku 1905 i jest obecnie jedynym takim obiektem na świecie zachowanym in situ, czyli w miejscu, gdzie działał od początku. Dziwnym zbiegiem okoliczności przetrwał wojnę w oficynie kamienicy przy Al. Jerozolimskich 51. W zbiorach ma około 3000 zdjęć. Zdjęcia, które pokazują Warszawę, Paryż, Londyn sprzed stu lat powstały w czasach narodzin fotoplastikonu i stanowią dużą część zbiorów.

Po krótkiej wizycie w Alejach można wybrać się do jednego z najbardziej nowoczesnych kin IMAX na świecie. Orange IMAX. Wykorzystana została tu technologia IMAX 3D. Kino znajduje się przy ul. Powsińskiej 31.

Miłego wieczoru!

Oprac. na podstawie PC World i Internetu