>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Światowy tydzień mózgu

Światowy tydzień mózgu

2014-03-08 13:26:39

Najbliższy tydzień to "Światowy Tydzień Mózgu" (ang. Brain Awareness Week) obchodzony w wielu krajach. Ideą organizowanego od kilkunastu lat tygodnia jest popularyzowanie wiedzę o mózgu i układzie nerwowym człowieka, ale też i zwierząt. W wielu ośrodkach akademickich odbywają się wykłady, warsztaty i pokazy. W Warszawie wykłady organizowane przez Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN pod patronatem tygodnika „Polityka”. Wykłady będą odbywać się w sali konferencyjnej przy ul. Słupeckiej 6.

Wydaje się, że studentów WWSI powinien zainteresować wykład prof. Piotra Durko. Profesor jest pionierem polskiej neuroinformatyki, inicjatorem powstania na Uniwersytecie Warszawskim studiów neuroinformatycznych. Jest autorem m.in. takich książek jak Komputer. Internet. Cyfrowa rewolucja, Cyfrowy świat – jak to działa.

Zespół prowadzony przez prof. Durkę pracuje nad urządzeniami do sterowania komputerem za pomocą mózgu. Pracom tym przyświeca idea, aby mogły one powstać dzięki produktom powszechnie dostępnym na polskim rynku i oprogramowaniu Open Source. Jedno z takich urządzeń autorstwa zespołu służące do sterowania kursorem za pomocą gałki ocznej (tzw. eyetracker) kosztuje za granicą ok. 60-120 tys. zł. Prototyp opracowany przez zespół powstał z części za ok. 200 zł i oprogramowania typu Open Hardware. Zespół pracuje też nad urządzeniami, które wykorzystują działanie fal mózgowych. Jest szansa, że tego rodzaju urządzenia będą łatwiej dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Ostatni 10/2014 numer Polityki zawiera bardzo interesujący artykuł prof. Piotra Durki Wyjść z piekła zamknięcia, Czy sterowanie urządzeniami tylko za pomocą mózgu, bez pośrednictwa mięśni, to science fiction czy teraźniejszość? Profesor wyznaje zasadę: Przyszłość jest już dzisiaj, tylko nierówno rozłożona

Wykład Profesora w ramach Tygodnia Mózgu odbędzie się 11 marca o godz. 18.00 w Sali Multimedialnej przy ul. Słupeckiej 6. Wstęp wolny.

Do udziału w wykładzie namawia
Magdalena Hornowska