>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Software Developer's Journal

Software Developer's Journal

2009-12-11 10:04:32

W przeglądzie czasopism dostępnych w Bibliotece Szkoły rzadko sięgamy po tytuły inne niż PC World Komputer czy CHIP. Wydaje się, że te pisma przeznaczone dla amatorów interesujących się komputerami najłatwiej przedstawić na stronie Szkoły w miarę lekkiej formie. Czasem jednak warto przedstawić trochę poważniejszy tytuł.

Ostatni numer Software Developer’s Journal o podtytule: new ideas & solutions for professional programmers nr 12 (180) /2009 przynosi wiele interesujących informacji.

W branży IT wraz z rosnącą liczbą wykwalifikowanych fachowców rosną wymagania pracodawców. Zmieniają się też preferencje. Coraz więcej instytucji poszukuje osób swobodnie programujących w Javie. Studia informatyczne dają dość ogólne przygotowanie, ale od studenta i jego indywidualnego nakładu pracy zależy, czy odnajdzie się w momencie rozmowy z pracownikiem działu HR prowadzącym rekrutację pracowników. Krzysztof Rychlicki autor wielu książek (dostępnych w Bibliotece Szkoły) doradza certyfikaty dla programistów - Java lub .NET a dla sieciowców i administratorów – Cisco. Certyfikaty robią wrażenie na pracodawcach.

Java oferuje własną ścieżkę certyfikacyjną.

Krzysztof Rychlicki zatytułował swój artykuł: Przewodnik po SCJP, czyli certyfikat z Javy – część 1. Zdobycie tego certyfikatu umożliwia przystąpienie do jednego z pięciu różnych wyższego stopnia. Są to min. trzy certyfikaty dla Javy EE. Programistów operujących w Java EE często poszukują instytucje centralne i takie giganty jak np. PZU.

Zdanie któregokolwiek z nich umożliwia podejście do egzaminu SC Enterprise Architect, który jest ukoronowaniem wysiłków, ale prócz nauki wymaga sporego doświadczenia.

Autor zastrzega, że to, co prezentuje nie ma charakteru pełnego kompletnego kursu przygotowującego do egzaminu (tu poleca świetną książkę Sun Certified Programmer & Developer for Java 5 Study Guide (Exam 310-055), ale jest przewodnikiem, na co należy zwrócić szczególna uwagę, aby osiągnąć znacznie lepszy wynik. Obiecuje w kolejnych numerach czasopisma cykl siedmiu artykułów, w których zamierza omówić siedem głównych zagadnień wchodzących w skład materiału do egzaminu SCJP dla Javy SE 6 (CX-310-065).

• Declarations, Initialization and Scoping;
  • Flow Control;
  • API Contents;
  • Concurrency;
  • OO Concepts;
  • Collections/Generics;
  • Fundamentals.

Rychlicki, który już w szkole podstawowej pasjonował się programowaniem, jednocześnie kończył podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu, jest autorem sześciu książek, tłumaczem książki o programowaniu aplikacji webowych w Pythonie, organizatorem wydarzeń muzycznych w Łodzi jest niewątpliwie bardzo zdolnym, ale i pracowitym człowiekiem. Mimo to potrafi przystępnie wyjaśnić zawiłości, co trudniejszych objective, czyli zadań, które czekają na śmiałków na stronie: http://www.sun.com/training/catalog/courses/CX-310-065. Dzięki dużemu doświadczeniu w szkoleniach potrafi trafnie określić zagadnienia, które mogą stanowić zagwozdkę, czyli problem, dla uczącego się.

Oprac. na podstawie Software Developer’s Journal
Magdalena Hornowska