>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Ściąganie i pobieranie: legalne czy nielegalne cd

Ściąganie i pobieranie: legalne czy nielegalne cd

2011-02-02 15:40:25

Poprzednio rozpatrywaliśmy za autorem CHIP’a legalność ściągania z Sieci i udostępniania filmów. Prawo w tym względzie różnie działa w różnych krajach. Podobnie jest ze ściąganiem muzyki, przede wszystkim w postaci plików mp3. Jednak i w Polsce kancelarie prawnicze zaczynają interesować się możliwością ograniczenia dostępu do utworów muzycznych. Są już pierwsze zapowiedzi spraw sądowych o odszkodowania za udostępnianie nagrań na takich portalach jak Chomikuj.pl, Wrzuta.pl czy emp3world.com bez uprawnień. Warto, więc znać zasady obowiązujące w naszym kraju.

Pobieranie muzyki i jej słuchanie w mediach strumieniowych (internetowe radio i telewizja) jest zgodne z polskim prawem. Na wspomnianych Chomikuj.pl, Wrzuta.pl czy emp3world.com znajdują się już ogromne biblioteki utworów muzycznych. Każdy może z nich legalnie korzystać. Rozpowszechnione w mediach odsądzanie od czci i wiary takich amatorów muzyki i nazywanie ich złodziejami cudzego artystycznego trudu jest bezprawiem. Legalne jest też zgranie zakupionej płyty na twardy dysk i wrzucenie do serwisu wymiany plików. pod warunkiem, że dostęp zostanie zabezpieczony hasłem, które może znać tylko rodzina i bliscy znajomi.

A co jest niewątpliwie nielegalne? Nie wolno udostępniać utworów (muzyki i filmów), do których nie masz praw. Serwis, na który wrzuciłeś pliki ma obowiązek udostępnić twoje dane na wniosek policji, prokuratora lub właściciela praw autorskich. Zagrożenie karą jest zależne od tego, czy rozpowszechnianie było niezamierzone (do roku pozbawienia wolności), czy w celu osiągnięcia korzyści materialnej (do trzech lat pozbawienia wolności, w szczególnych wypadkach nawet do sześciu) a dodatkowo odszkodowaniem dla twórcy.

Nielegalne jest także, chociaż dosyć powszechne publiczne odtwarzanie muzyki u fryzjera, w kawiarni, w autokarze itp. Takie działanie powinna poprzedzić umowa z ZAIKS-em i wniesienie odpowiednich opłat za odtwarzanie utworów.

Szarą strefę stanowi ściąganie plików z YouTube. Sytuacja nie jest klarowna; z jednej strony ściąganie plików video z tego serwisu jak i takich jak Last.fm czy Grooveshark jest zabronione, z drugiej jest szereg narzędzi jak np. Free YouTube, które pozwala na rejestrowanie ścieżki dźwiękowej i przekonwertowanie muzyki do formatu mp3, który można przesłać do komórki lub nagrać na płytę. Można na własny użytek kopiować płyty, ale czy można w tym celu łamać zabezpieczenia antypirackie?

Oprac.: Magdalena Hornowska
na podstawie CHIP nr 2/2011