>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Reinstalacja to przeżytek!

Reinstalacja to przeżytek!

Komputer działa z miesiąca na miesiąc wolniej Podejrzewasz, że w systemie zalęgły się wirusy. Znajomi radzą reinstalację systemu. Ale to wiąże się z robieniem kopii zapasowych, instalacją i konfiguracją programów, pobieraniem aktualizacji. Mnóstwo roboty!

Wszyscy to znamy.

W artykule, pt. „Reinstalacja to przeżytek!” Łukasz Bigo wyjaśnia, jak tego uniknąć i spowodować, że komputer odzyska młodzieńczy wigor. Artykuł ten razem z pakietem zawierającym ponad 50 aplikacji stanowi sztandarowy temat pierwszego numeru PC World Komputer w nowym 2009 roku. Aplikacje te zgrupowano w czterech kategoriach Diagnoza, Czyszczenie, Optymalizacja i Dla ekspertów. Autor obiecuje, że dzięki zastosowaniu poleconych aplikacji można dowiedzieć się, jaki sprzęt działa we wnętrzu komputera (użytkownicy komputerów często nie zdają sobie z tego sprawy), zoptymalizować dane na dysku i skrócić czas startu systemu operacyjnego.

Dla Windows XP: wybierz menu kontekstowe Mój komputer→Właściwości→Sprzęt→Mene dżer urządzeń. Urządzeń oznaczonych czerwonym krzyżykiem nie ma w komputerze albo został wyłączony, ale sterowniki do niego są ładowane do pamięci. Żółty wykrzyknik pojawia się, gdy system nie rozpoznaje sprzętu lub nie znajduje do niego sterownika. Czasem wystarczy usunąć urządzenie z listy i zrestartować komputer.

Analizę wnętrza komputera można też przeprowadzić przy pomocy programu AIDA32. Po zainstalowaniu programu wybierz AIDA32→Personal System Information→Raport→Szybki Raport-Wszystkie strony→HTML. Raport będzie zawierał informację o częstotliwości pracy procesora, pamięci RAM, pojemności dysku, dokładne dane na temat zainstalowanych kart sieciowych, graficznych, dźwiękowych. Dokładne nazwy urządzeń i chipsetów umożliwiają znalezienie w Internecie odpowiednich sterowników.

Warto w poszukiwaniu przyczyn spowolnienia pracy komputera przyjrzeć się twardym dyskom. Do tego celu może służyć HDTach. Oczywiście przedtem trzeba odłączyć wszystkie programy antywirusowe a także inne aplikacje korzystające z twardego dysku. Wykres wydajności wygenerowany przez HDTach powinien być łagodnie pochylony. Gwałtowne spadki na wykresie mogą oznaczać grupę uszkodzonych sektorów na HDD i ryzyko korzystania z niego.

Aplikacja HijackThis umożliwi poszukiwania szkodliwego oprogramowania. Możesz go zainstalować z dołączonej płyty. Analiza wyników pracy tej aplikacji może wymagać od użytkownika sporego doświadczenia.

Następnym krokiem jest czyszczenie systemu ze zbytecznych programów i zwykłych śmieci, czyli pozostałości po aktywnym a niejawnym życiu naszego komputera. Autor zapewnia, że mechanizm Windows (Wszystkie programy→Akcesoria→Narzędzia systemowe→Oczyszcza nie dysków) pozwala na odzyskanie od 10 KB do kilku-kilkunastu gigabajtów.

Jeżeli chcesz wyrzucić z HDD wszystko, co zbędne zainstaluj z płyty program Odkurzacz 11.3.0808. Kopie usuwanych plików są przechowywane w katalogu C:Program FilesOdku rzaczBackup. Przywrócenie nieopatrznie usuniętych plików umożliwia ikona z kołem ratunkowym.

Oprac. na podstawie PC World Komputer

Magdalena Hornowska