>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Praca dla absolwentów WWSI w Portugalii

Praca dla absolwentów WWSI w Portugalii

2014-07-09 11:47:41

Praca dla absolwentów WWSI w Portugalii

W dniu 8 lipca 2014 w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki odbyło się spotkanie z przedstawicielem Africa Internet Holding. Firma zajmuje się rozwojem platform e-commerce głównie na rynkach wschodzących. Obecnie Grupa zatrudnia ok. 25 tys. osób. Spotkanie dotyczyło chęci nawiązania współpracy w zakresie pozyskiwania pracowników do rozwijającego się działu IT firmy zlokalizowanego w Portugali (Porto). W najbliższych miesiącach AIH chce przyjąć ok. 50 developerów głównie php, Java. Ze strony WWSI zaproponowaliśmy wsparcie w zakresie przekazywania dostępnych ofert zatrudnienia oraz spotkanie informacyjne dla studentów. Wstępny termin spotkania ustaliliśmy na pierwszą połowę października 2014.

Propozycja staży w Oracle

Dear Sir/Madam,

In the beginning of upcoming semester we plan to hire students on an internship program and we would like to find them at your university/school. We are offering a great opportunity to gain practical professional experience. After your consideration, the internship could be part of students‘ preparation (known as „obligatory internship“) for their future professional life.

This is why I’m asking about possible ways of cooperation, such as:
  • Publishing our advertisements at your website;
  • Sending the poster to your students via e-mail;
  • Posting it on your Facebook wall if you have a facebook page.

In case there are such possibilities, we could have a phone call to discuss the details about the options, so I am kindly asking you to provide us the name of the responsible person and the contact details.

I’m sending you also the job description of the role that we are going to fill and that I would like you to post on your board or web site or anywhere else, if it’s possible.

Zobacz: http://praca.wwsi.edu.pl/index.php/offers/

Many thanks in advance - we are looking forward to hearing from you!

Dana Stepankova
On behalf of Riana Kremenova, Recruitment Consultant for Graduates and Interns Eastern Europe

Oracle

Michał Przybysz