>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Pixele do remontu

Pixele do remontu

Andrzej Stasiewicz w artykule „Piksele do remontu” w numerze 2007/7 PC World Komputer pisze o monitorach LCD, które mają mnóstwo zalet i jedną istotną wadę – uszkodzone pikse-le.

Ekran LCD to manipulacja światłem za pomocą za pomocą kryształków poruszanych elektrycznie. Intensywność światła zależy od ustawienia mikrokryształka zwanego ciekłym kryształem względem polaryzatorów. Jego ustawienie w przestrzeni daje się regulować za pomocą ładunków elektrycznych.

Niektóre z tych kryształków niekiedy się psują. Wskutek tego na ekranie pokazują się uszkodzone piksele. Można wyróżnić dwie sytuacje, potocznie zwane martwymi i gorącymi pikselami. Martwe piksele to takie, które nie świecą, chociaż powinny. Można też spotkać częściowo martwe piksele tzn. takie, którego tylko niektóre subpiksele nie świecą, choć powinny. Należy ich szukać na białym tle. Biały ekran to maksymalne amplitudy czerwieni, zieleni i błękitu świecących subpikseli. Punkty, które nie są białe to martwe piksele. Piksele gorące to takie, które świecą wszystkimi lub niektórymi subpikselami, choć powinny być wyłączone.

Piksele martwe rokują gorzej. Defekt jest skutkiem braku siły odwracającej mikrokryształ zamknięty między dwoma polaryzatorami. Przyczyną może być awaria lokalnego tranzystora-przekaźnika.

Piksele gorące są konsekwencją tego, że mikrokryształ, choć aktywny utkwił w jednym ze swoich stanów. Autor proponuje rozruszanie ich za pomocą programu, który intensywnie porusza mikrokryształkami skręcającymi płaszczyznę polaryzacji światła. Takich programów przytacza kilka wyjaśniając ich działanie.

Na koniec proponuje jeszcze jeden sposób ratowania pikseli. Ludowa mądrość mówi, że nale-ży okolice takiego piksela intensywnie pocierać szmatką, najlepiej włączając/wyłączając jednocześnie monitor. Autor uzasadnia celowość takiego postępowania tym, że jest to próba uruchomienia „na siłę” zaciętego mikrokryształka.

Autor zachęca nie tylko do prób naprawy, ale również do dzielenia się spostrzeżeniami na temat ich efektów. Cóż! Czytelnicy PC Word Komputer to duży zbiór testowy, każdy ma ja-kieś uszkodzone piksele – wspólnie można dojść do jakichś wniosków.

Na podstawie PC World Komputer - lipiec 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 14.07.2007