Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Opera 9.5

Opera 9.5

Paweł Brągoszewski w najnowszym (2008/9) numerze PC World Komputer zadaje pytanie, dlaczego przeglądarka Opera 9.5 o całe lata świetlne lepsza od Internet Explorera 7, nie gorsza od nowego Firefoksa nie dorównuje mu popularnością.

Nowa wersja Opery jest tym bardziej godna polecenia, że zawiera kilka istotnych poprawek związanych z bezpieczeństwem poruszania się w Sieci. Ulepszono mechanizmy zapobiegające phishingowi (oszukańcze pozyskiwanie poufnych informacji takich, jak hasło czy numer karty kredytowej udawaniem przez hakera osoby, która rzekomo ma prawo do poznania takich danych), usunięto błąd umożliwiający ukrywanie części adresu URL przez użycie specjalnych znaków.

Opera 9.5 zapewnia lepszą obsługę CSS 3, poprawiono też współpracę z serwisami YouTube i Gmail oraz pobieranie plików za pomocą protokółu BitTorrent. Poprawiono wydajność przy uruchamianiu skryptów JavaScript, obsługę apletów Javy. Rozszerzono obsługę grafiki w formacie SVG.

W nowym programie znalazły się wszystkie najlepsze cechy poprzednich wersji - użytkownik ma możliwość dostosowania paska programu do swoich potrzeb (Personal Bar), również może wybrać czy chce rozpoczynać pracę z programem w trybie jednego okna lub wielu okien. Znane z poprzednich wersji skróty klawiaturowe domyślnie są wyłączone. Obecna wersja zmienia niektóre skróty. Można łatwo przywrócić znane użytkownikowi ustawienia poleceniem Narzędzia → Preferencje → Zaawansowane → Mysz i klawiatura → Konfiguracja klawiszy.

Jest to w dalszym ciągu wyjątkowo wydajna przeglądarka.

Nie da się jednak ukryć, że Opera 9.5 nie przechodzi całkowicie testu Acid 3 (http://acid3.acidtests.org), sprawdzającego obsługę standardów sieciowych. Uzyskuje jednak bardzo dobry wynik. Poniżej porównanie z innymi przeglądarkami.

Opera 9.5 83/100
Mozilla Firefoks 2 53/100
Mozilla Firefoks 3 71/100
Internet Explorer 7 5/100

Niewątpliwe zalety Opery 9.5 przyćmiewa fakt, że jest to przeglądarka dla bardziej zaawansowanych użytkowników, a więc nieodpowiednia dla większości internautów. Niepokojące są też sygnalizowane problemy z używaniem niektórych aplikacji Google’a, za co odjęto jeden punkt w ogólnej ocenie. Redakcja PCWK przyznała 9,0 punktów na 10 możliwych.

Przeglądarka ta w wersji międzynarodowej, ale już z polskim interfejsem została zamieszczona w pełnej wersji na płycie dołączonej do bieżącego numeru, który jest dostępny w Bibliotece naszej Szkoły.

 

 

Oprac. na podstawie PC Word Komputer
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI