>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Od dziś ruszają wykłady Wszechnicy Informatycznej

Od dziś ruszają wykłady Wszechnicy Informatycznej

2009-10-14 14:05:32

Szanowni Państwo,

Już dziś w godzinach 16:30 – 18:00 odbędzie się pierwszy wykład z zakresu Wszechnicy Popołudniowej, którego tematem będzie "Przeszłość i przyszłość informatyki." Wykład poprowadzi prof. dr hab. Maciej Sysło z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz UMK w Toruniu. Oto krótki opis zajęć:

Dla wielu osób informatyka nie ma jeszcze swojej historii. Współczesny komputer elektroniczny jest jednak ukoronowaniem wspólnych wysiłków cywilizacji i pokoleń, rozwijających w ciągu wieków wiele różnych dziedzin nauki i techniki, które kształtowały również sposoby rachowania i konstrukcje urządzeń wspomagających złożone i masowe obliczenia. Różne wydarzenia w historii informatyki uznaje się za momenty przełomowe. W ostatnich 200 latach było ich wiele, jak: projekty maszyn Charlesa Babbage'a, system tabulacyjny Hermana Holleritha, prace Claude E. Shannona, dotyczące wykorzystania algebry Boole'a do analizy i syntezy układów przełączających i binarnych, komputery Konrada Zuse, fundamentalne dla teorii obliczalności prace Alana Turinga, pierwsze komputery elektroniczne - ABC, Colossus, ENIAC, Harvard MARK, EDVAC, IBM 701. wynalazki tranzystora i układu scalonego, rozwój Internetu. Jakby w cieniu tego głównego nurtu rozwoju komputerów interesowano się automatyzacją obliczeń i urządzeniami, które byłyby w stanie usprawnić rachowanie. Pierwsze pomysły były elitarne (Schickard, Pascal, Leibniz), ale dalszy rozwój urządzeń do indywidualnych obliczeń i ich produkcja doprowadziły do sytuacji w latach 50-70. XX wieku, w której każdy potrzebujący takiego urządzenia mógł sobie je sprawić, podobnie jak dzisiaj każdy może mieć komputer osobisty. I pewnego dnia, gdzieś na początku lat 70. XX wieku, te piękne mechaniczne cacka powędrowały do lamusa, chociaż mogły one działać i spełniać swoje zadanie jeszcze przez wiele lat, a niektóre z nich wręcz w nieskończoność. Zastąpiły je kalkulatory elektroniczne. Dla celów tego wystąpienia, za przełom w rozwoju informatyki przyjmujemy właśnie ten moment wymiany mechanicznych urządzeń do liczenia na kalkulatory elektroniczne. Wśród tych odstawionych do muzeum były: liczydła, suwaki logarytmiczne, sumatory, „kręciołki" i wiele innych konstrukcji. Czy z tego drugiego, wydaje się, że mniej znaczącego nurtu rozwoju urządzeń do liczenia, wypływa jakaś lekcja historii? Co pozostało we współczesnej informatyce po urządzeniach, które poszły w niepamięć? Idee i wynalazki z okresu przedelektronicznego można jednak odnaleźć we współczesnej informatyce, czasem w nieco przetworzonej postaci -wymieńmy ważniejsze z nich: pojęcie logarytmu, które miał szansę wynaleźć Euklides, niemal 1500 lat wcześniej niż zrobił to Napier, kompresja informacji ukryta w alfabecie Morsea, układ klawiszy na klawiaturze i fonty w edytorach. A przyszłość informatyki? Kalkulatory mechaniczne i elektryczne, suwaki logarytmiczne zostały użyte przy projektowaniu kalkulatorów, kalkulatory zaś wyparły niemal natychmiast z użycia te urządzenia, które je stworzyły. A jaka nowa technologia zostanie stworzona na dzisiejszych komputerach, która je wyprze w przyszłości? A może to będzie nie tylko technologia, a wręcz inny rodzaj inteligencji, konkurującej z inteligencją nierozerwalnie związaną z człowiekiem? Wykład będzie bogato ilustrowany urządzeniami do obliczeń i ich działaniem. Urządzenia te pochodzą z kolekcji wykładowcy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich tych, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania poza zajęciami dydaktycznymi, do uczestnictwa w cyklu wykładów w ramach Wszechnicy Popołudniowej. Terminarz kolejnych wykładów zostanie wkrótce umieszczony na stronie Uczelni.

Osoby zainteresowane prosimy o potwierdzenie udziału w wykładzie na adres: jpioro@wwsi.edu.pl