Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Nowy tytuł - Hakin9

Nowy tytuł - Hakin9

Biblioteka Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki wzbogaciła się o nowy tytuł czasopisma informatycznego Hakin9. Jest to miesięcznik wydawany przez Software - Wydawnictwo Sp. z o. o. Ukazuje się w ponad dwudziestu krajach i ma polską, francuską i angielską wersję językową.

Decyzję o prenumeracie Biblioteka podjęła po zapoznaniu się z przysłanymi przez wydawnictwo numerami archiwalnymi. Numer 1/2009 zawiera płytę CD z atrakcyjnymi programami: Proactive System Password Recovery – pełną wersję, Cleandrive – wersja sześciomiesięczna, Lavasoft Ad Aware – także wersja sześciomiesięczna, WorryFree – wersja 30 dniowa, AVG – Internet Security – wersja 30 dniowa.

Proactive System Password Recovery – umożliwia odtwarzanie haseł w systemie Microsoft Windows a także umożliwia przebieranie haseł do plików PWL, odczyt CD-Key do ustawionych MS Windows i Office, oraz do odsłony LSA Secrets.

Cleandrive – aplikacja jest w stanie usunąć niebezpieczne dla użytkownika dane jak informację o odwiedzanych przez niego stronach internetowych, tracking cookies, logowania itp. Program ten usuwa też pozostawione dane tymczasowe, sprząta po niepoprawnie usuniętych programach.

Lavasoft Ad Aware – program do wykrywania i usuwania oprogramowania szpiegującego i reklamowego zainstalowanego przez aplikacje sponsorowane (adware) lub przez niebezpieczne witryny internetowe.

WorryFree 5.0 – zapewnia ochronę przed spamem, wirusami, spywarem, blokuje dostęp do podejrzanych zasobów internetowych. Pozytywnie wyróżnia ten program inteligentny system rozpoznawania lokalizacji komputera. W trakcie pracy w otoczeniu dobrze chronionym (np. laptop jest używany w biurze) korzysta z istniejących zabezpieczeń, zainstalowanych w sieci firewalli i systemów antywirusowych servera) a zaostrza kontrolę przesyłu danych automatycznie, gdy znajdzie się poza strefą szczególnie chronioną i korzysta z sieci zewnętrznych (w tym Wi-Fi).

AVG – Internet Security 8.0 – bardzo dobry znany program zabezpieczający przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi z Internetu.

W numerze znajdziemy też recenzję programu Panda Antivirus Pro 2009, interesujący artykuł na temat bezpieczeństwa użytkowników poczty elektronicznej, obrony przed spamem. Kilka artykułów poświęconych jest atakom: ataki SQL Injection, możliwościom stworzenia keyloggera działającego w jądrze, co umożliwia wykonanie sztuczek niedostępnych dla programów z przestrzeni użytkownika. Na koniec – jak posługiwać się najpopularniejszym programem do łamania haseł – John the Ripper, w jaki sposób uzyskać dostęp do konta dowolnego użytkownika systemu Windows XP i Windows Vista. Przy okazji autor Alexander Peslyak występujący pod pseudonimem Solar Designer radzi jak testować bezpieczeństwo haseł. Zaletą programu oprócz jego skuteczności jest jego wieloplatformowość. Działa w systemie UNIX (od początku), ale też Linux, Windows, BeIS, OpenBSD, FreeBSD, IRIX i in.

Łukasz Cisielski w artykule Złam hasło! objaśnia mechanizm działania tego doskonałego programu.

 Oprac. na podstawie Hakin9 1/2009
 Magdalena Hornowska

Robocik WWSI