Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Najlepsze polskie programy roku 2009 - cz. II

Najlepsze polskie programy roku 2009 - cz. II

2010-02-01 15:28:05

Najlepsze polskie programy. cd.


W poprzednim tygodniu przedstawiliśmy za miesięcznikiem PC World z dziesiątki najlepszych programów pierwszą piątkę. Dziś następne.
Kilka milionów osób trudzi się wiosną przygotowując roczne zeznanie podatkowe. W Internecie można znaleźć programy, które mogą w tym pomóc. Redakcja poleca produkt firmy IPS właściciela ogromnej liczby programów księgowych dla firm, który w swojej ofercie ma od 1997 roku program stale udoskonalany i dostosowywany do aktualnych przepisów do rozliczania PIT-ów. Program jest dostępny na stronie http://www.pity.pl. Dla osób prywatnych rozliczających zeznania swoje lub osób bliskich jest bezpłatny. Program sprawdza i dokonuje obliczeń, importuje dane z poprzedniego roku również przygotowane w innym programie. Zawiera bazę z adresami urzędów skarbowych i moduł Doradca.
O programie Odkurzacz pisaliśmy rok temu w notce „Reinstalacja to przeżytek”przedstawiającej artykuł Łukasza Bigo z PC World’a. Płyta dołączona do pisma zawierała min. program Odkurzacz autorstwa Macieja Opalińskiego.
Dwunastego grudnia ubiegłego roku o godz. 12:12 autor przedstawił mocno odmienioną i unowocześnioną wersję 12. Obecnie jest już dostępna wersja 12.2, która min. usuwa problemy występujące w związku z przeglądarką Google Chrome. W ciągu piętnastu miesięcy udoskonalania aplikacji wprowadzono około tysiąca poprawek. Obecnie Odkurzacz rozróżnia i usuwa prawie 5000 rodzajów niepotrzenych i błędnych zapisów, ocenia stopień zaśmiecenia dysku. Zmieniono też interfejs na vistopodobną wstążkę. Autor na swojej stronie dziękuje licznej grupie BETA Testerów, dzięki którym udało się osiągnąć tak znaczny postęp.
Odkurzacz można pobrać bezpłatnie z portalu http://www.dobreprogramy.pl. Informacje na temat autorów i programu można znależć na stronie http://www.franmo.pl
Najlepszy i najbardziej znany polski syntezator mowy o imieniu IVONA to produkt firmy IVO Software. Na międzynarodowych konkursach w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech IVONA pokonała w kategorii syntezatorów produkty takich firm jak IBM, Microsoft czy Nokia. Jest to ogromna pomoc dla osób niewidomych i niedowidzących. Pozwala im na korzystanie z audiobooków, e-maili, odczytywanie SMS-ów. Generowany głos może być zapisany w formacie MP3. Informacje na stronie http://www.ivona.com.
Drugim pod względem popularności w Polsce komunikatorem internetowym jest Tlen.pl autorstwa firmy O2 z Warszawy. Ma wg producenta 1,5 miliona użytkowników. Pozwala na dogadywanie się z użytkownikami Gadu-Gadu. Tlen.pl jest klientem poczty o2.pl, wysyła SMS-y do polskich sieci komórkowych, pozwala na korzystanie z telefonii internetowej Tlenofon a po wykupieniu numeru na korzystanie z telefonu stacjonarnego przez Internet.
Tworzenie stron internetowych „na piechotę” jest bardzo pouczające, ponieważ wymaga przyswojenia sobie zasad budowanie strony, ale wymaga ciągłego korzystania z Bibli zawierającej potrzebne informacje. Pajączek wspomaga tworzenie kodu w HTML-u i posługiwanie się językami PHP, JavaScript, Perl i ASP. Ma wbudowaną dokumentację języków programowania wykorzystywanych do budowy stron. Ułatwia tworzenie i edycję kodu: koloruje składnię, generuje znaczniki HTML, podpowiada atrybuty, sprawdza odsyłacze itp. Pajączek kilkakrotnie został wybrany produktem roku przez czytelników PC Worlda. Informacje na temat programu można znaleźć na stronie http://www.pajaczek.pl.Oprac. na podstawie PC World

Magdalena Hornowska

Robocik WWSI