Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Nadchodzi Google Wave

Nadchodzi Google Wave

2010-01-18 14:15:56

Kolejną małą rewolucją internetową zapowiadają Google. W artykule Nadchodzi Google Wave w PC World z grudnia 2009. Wyszukiwarka Gogle Wave jest połączeniem grup dyskusyjnych, czatu a także stosuje mechanizm wiki. Jest to narzędzie do prowadzenia dyskusji na podstwie wątków (fal).
Interfejs wygląda na dość chaotyczny, ale wbrew pozorom łatwy do opanowania. Centralnym punktem jest lista wątków. Wątki mogą mieć charakter publiczny, czyli może brać w niej udział dowolna liczba osób lub mogą być dostępne jedynie dla zaproszonych. Każdy uczestnik może doprosić do towarzystwa kolejne osoby. Innowacyjny jest sposób prowadzenia dyskusji. Każdy uczestnik może dodawać nowe wypowiedzi, „wcinać” się w cudze wypowiedzi, nawet w środku zdania. Użytkownicy mogą nawzajem edytować i usuwać wypowiedzi pozostałym uczestnikom wątku (fali). Nie można blokować zapraszania nowych uczestników, lub usuwać uczestników dyskusji nawet tych wprowadzajacych celowo chaos. Wszystko w czasie rzeczywistym! Jeżeli czyni to jednocześnie kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, to można sobie wyobrazić panujące zamieszanie.
W trakcie dyskusji można korzystać z funkcji wstawiania linków do stron lub innych wątków, można wywoływać w wątku okno wyszukiwarki, można do wypowiedzi dołączać ilustracje, nagrania wideo. Historię zmian można śledzić dzięki funkcji Playback, podobną do stosowanej w serwisach wiki.
Minusem Wave to możliwość zawieszania się przeglądarki z powodu przeglądania wątków mających więcej niż kilku uczestników. Tutaj zbyt słaby okazuje się Internet Explorer, dobrze sobie daję radę Chrome. Jest to konsekwencja tego, że Wave opiera się na JavaScripcie. Wave ze względu na dużą ilość prezentowanych informacji nie bardzo nadaje się do prezentowania na małym ekranie laptopa.
Autor artykułu (Bartłomiej Dymecki) twierdzi, że w Wave byłaby przydatna możliwość administrowania wątkami, moderowania i przyznawania uprawnień do edytowania wypowiedzi tylko niektórym użytkownikom. Reasumując; można uznać, że jest to świetna platforma komunikacyjna dla niektórych zastosowań, ale trudno zgodzić się, że nowa usługa Google’a mógłaby zastąpić pocztę elektroniczną, komunikatory, serwisy społecznościowe i mikroblogi.
Wypowiedzi internautów na temat Google Wave zamieszczone w PC World są umiarkowanie pozytywne. Stwierdzenia „bardzo piękna sprawa”, „powiew świeżości i bardzo ambitny projekt. Nawet jak na Google” przeplatają się stwierdzeniami typu: „ogłaszanie «rewolucji Wave» jest zdecydowanie przedwczesne”.
A co Państwo o tym sądzą?Oprac. na podstawie PC World Komputer
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI