>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Na ratunek danym

Na ratunek danym

Jak odzyskać skasowane przypadkowo pliki, lub stracone wskutek ataku wirusa radzi Rafał Janus w pierwszym numerze 2007 roku PC World Komputer. Każdemu zdarza się to wcześniej czy później, ale nie należy się załamywać.

Szanse odzyskania bez kosztownej pomocy specjalistycznej firmy są zależne ud przyczyny utraty danych. Najgorzej przedstawia się sytuacja, jeżeli doszło do fizycznego uszkodzenia dysku. Podejrzane dźwięki wcześniej wydawane przez dysk, nieszczęśliwe upadki na ziemię mogą wskazywać na to, że sami sobie nie poradzimy. Samodzielne próby mogą nawet pogorszyć sytuację. W Polsce zajmują się takimi sprawami firmy Ontrack (www.ontrack.pl) oraz HDLab (www.hdlab.pl). Spodziewany koszt od 1 do 4 tysięcy złotych.

Uszkodzenie elektroniki, powierzchni talerza i głowicy to ok. 56% przypadków, wirusy są przyczyną tylko 4% przypadków utraty danych a błędy użytkowników, jak pomyłkowe sformatowanie dysku lub usunięcie plików aż 26%.

Wiele systemów ma wbudowane funkcje chroniące przed przypadkowym skasowaniem W Windows jest to Kosz, gdzie trafiają początkowo kasowane pliki z dysku twardego.

Jak wiadomo, kasowanie plików polega na usunięciu pierwszego znaku nazwy pliku i zastąpienia jej znakiem „?”. Nazwy plików znajdują się w obszarze dysku nazywanym tablicą alokacji plików. System traci informację o lokalizacji pliku i to wystarcza, żeby zawartość pliku była ignorowana przez system. Miejsce zajmowane przez plik traktowane jest jako wolne. Jeżeli zostanie na nim zapisany nowy plik, szanse odzyskania starego znacznie zmaleją.

Zasadą jest, aby jeżeli przypadkowo skasowałeś plik nie zapisuj nic na twardym dysku, nie dokonuj defragmentacji, nie używaj narzędzi typu Scandisk, nie instaluj nowych programów.

Użyj programu Easy Recovery Professional 6.10 firmy Ontrack (www.ontrack.pl), GetDataBack 2.3 (www.runtime.org) lub Handy Recovery 2.0 (www.handyrecovery.com). EasyRecovery odzyskuje dane ze wszystkich typów partycji FAT i NTFS. Pozwala to na od-zyskiwanie danych również z dyskietek, napędów ZIP, pamięci flash i innych nośników. Pro-gram ten wymaga, aby w komputerze znajdowały się dwa dyski twarde, lub jeden, ale podzie-lony, na co najmniej dwie partycje.

Problemy z danymi mogą dotyczyć również płyt CD/DVD, które uległy np. zarysowaniu. Autor radzi, aby przede wszystkim spróbować odczytać płytę w innym napędzie. Można też użyć shareware’owego programu CDRoller 6.02 (www.cdroller.com), służącego do kopio-wania na twardy dysk plików z uszkodzonych krążków CD/DVD.

Warszawska firma AMER (www.czyszczeniedvd.pl) oferuje naprawianie uszkodzonych krążków poprzez szlifowanie w specjalnym urządzeniu. Koszt usunięcia zarysom z jednego krążka 16 zł. Może też zdarzyć się, że zależy nam na usunięciu wszelkich pozostałości po plikach. Autor udziela użytkownikom rad jak to zrobić.

Na podstawie materiałów z PC World Komputer - styczeń 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 09.01.2007.