>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Kupujemy telewizor

Kupujemy telewizor

2011-10-08 15:04:13

Kupujemy telewizor z pomocą redakcji PC World’a nr 9/2011.

Cyfryzacja telewizji to rewolucja, która wymusza decyzje o zakupie nowego sprzętu. Jedni poddają się bez zastrzeżeń naciskom producentów i sprzedawców, inni wolą rozejrzeć się, zaczekać, aż niektóre nowinki sprawdzą się a inne dojrzeją, stanieją i zostaną ulepszone.

Funkcje współczesnych telewizorów coraz bardziej upodabniają się do możliwości komputerów. Zresztą komputery nawzajem coraz częściej służą do odbioru programu telewizyjnego. Producenci elektroniki użytkowej prześcigają się w zwróceniu uwagi na swój wyrób, który ma zaspokajać coraz bardziej wyszukane potrzeby. Łączność z Internetem, przeglądarka stron WWW obsługa dysków USB, parocentymetrowa grubość ekranu - to staje się standardem - nowe modele kuszą możliwością oglądania obrazu trójwymiarowego. Wszystko to oczywiście kosztuje. Warto, więc wiedzieć, za które innowacje warto dopłacić, a które spełniają rolę przysłowiowego wodotrysku w zegarku.

Istotna jest wielkość ekranu, która powinna odpowiadać wielkości pomieszczenia. Stara zasada mówi, że telewizję należy oglądać z odległości odpowiadającej pięciokrotnej szerokości ekranu. Jakość Full HD (1920x1080 pikseli) pozwala na bliższy dystans, ale nie mniejszy niż dwukrotna szerokość ekranu.

Wybór - rozdzielczość HD Ready (1280x720 pikseli) lub obecnie znacznie częściej Full HD. Jeżeli chcemy nie tracić dobrej jakości obrazu, w której nadają stacje HDTV to należy zdecydować się na droższy drugi wariant.

Najczęściej spotykamy się z pytaniem: plazmowy czy LCD? Plazmowy przy podobnych parametrach jest droższy, zużywa więcej energii, jest grubszy i cięższy niż podobny LCD. Jest to istotne, jeżeli chcemy umieścić go na ścianie. Często wadą odbiorników plazmowych jest powłoka ekranu nadmiernie odbijająca światło, co skutkuje męczącymi refleksami. Za to obraz można bez szkody dla jego jakości oglądać pod ostrym kątem. Przy szybkim ruchu (transmisje sportowe) nie ma problemu smużenia na ekranie.

Od niedawna furorę robią odbiorniki LED-owe. Tworzenie wrażenia, że to coś zupełnie nowego jest marketingowym chwytem. Od stosowanej od lat technologii LCD różnią się one rodzajem podświetlenia umieszczonego za ciekłokrystalicznym panelem: w przypadku LCD są to świetlówki, w przypadku LED - diody LED. Obraz na ekranie LED tak jak i na LCD traci jakość oglądany pod kątem, ma też taki sam problem z szybkością odświeżania obrazu. Ekrany LED mogą być jednak dużo cieńsze i dawać bardziej kontrastowy obraz. Są też bardziej energooszczędne. Są jednak obecnie zdecydowanie droższe.

Niewidoczny, ale niezwykle istotny jest rodzaj tunera, w jaki wyposażono telewizor. Obecnie musi to być koniecznie tuner cyfrowy, ponieważ jak wiadomo sygnał analogowy ma zostać w Polsce wyłączony. Trzeba wiedzieć też, że polska telewizja będzie nadawać sygnał kodowany w systemie MPEG-4/AVC HD. Można natrafić na model z tunerem akceptującym jedynie kodowanie MPEG-2 popularne w Europie Zachodniej, ale u nas bezużyteczne.

Kupując telewizor, czy inny element kina domowego należy pamiętać: im więcej złączy, zwłaszcza HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface) tym lepiej. Trzy - to minimum. Istotna jest też wersja standardu HDMI. Obecnie polecana 1.4c daje możliwość przesyłania sygnału Full HD 3D i oglądanie filmów Blu-ray 3D.

Normą są w telewizorach gniazda USB i czytniki kart pamięci. Współczesne telewizory obsługują popularne formaty filmów – DivX/XviD HD, WMV lub MKV. Niekiedy łącze USB pozwala na nagrywania programu na twardy dysk lub pendrive.

Jak wspominaliśmy, funkcja łączenia się z Internetem za pośrednictwem złącza Ethernet (LAN) jest coraz bardziej popularna. Philips i Samsung zaopatrują swoje odbiorniki w uniwersalne przeglądarki internetowe pozwalające mniej lub bardziej wygodnie surfować po Internecie.

Na koniec warto przestrzec przed sztuczkami, z którymi spotyka się w sklepie klient podekscytowany skutkującym na wiele lat czekającym go poważnym wydatkiem, będący łatwym łupem dla sprzedawcy. Charakterystyczne, że mimo kosztów energii telewizory są stale włączone i przyciągają wzrok jasnym, bardzo kolorowym obrazem pobieranym ze źródeł o wysokiej rozdzielczości. Jest to tzw. tryb sklepowy. Obraz z kablówki ani kolorem ani rozdzielczością nie będzie przypominał sklepowego z dysku HD. Dlatego przy demonstracji urządzenia należy poprosić o pokazanie obrazu pobieranego z różnych źródeł i przy ustawieniach standardowych. Przy odbiornikach LCD i LCD LED warto zwrócić uwagę na szerokość kąta, który pozwala na oglądanie obrazu oraz, czy nie występuje smużenie. Obecnie można oczekiwać szybkości reakcji matrycy 4 ms. Trzeba ten parametr znaleźć w dokumentacji.

Ergonomiczność obudowy to przede wszystkim możliwość obracania ekranu, regulacja nachylenia, łatwy w obsłudze pilot. Jeżeli chcemy ekran powiesić to należy sprawdzić dostępność i cenę wieszaków odpowiednich do wagi telewizora i naszych potrzeb.

Na koniec zostaje problem 3D. To dopiero początek drogi telewizji trójwymiarowej. Wiąże się to z wieloma niedogodnościami i wysokimi kosztami. Konieczność używania specjalnych okularów to niewygoda i koszt dodatkowy. Ten problem każdy musi rozwiązać sam.

Oprac.: na podstawie PC World

Magdalena Hornowska