>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Książki „do poduszki”

Książki „do poduszki”

2015-02-09 10:40:08

Od czasu do czasu pojawia w Bibliotece WWSI student z prośbą o książkę „do poduszki”. Nie chodzi tu o książkę, przy której czytającego natychmiast zmorzy sen, tylko taką, którą czyta się dla przyjemności, bez przymusu i intelektualnej mobilizacji.

Na ogół, doradzając lektury studentom w WWSI, bibliotekarze uwagę i pamięć kierują na „mądrzejszą” literaturę, ale w naszej Bibliotece trafiają się także całkiem interesujące czytadła.

Dla osób lubiących Linuxa proponujemy książkę Linusa Torvaldsa Po prostu dla zabawy. Jest to opowieść o przygodach wynalazcy, jego idei otwartego oprogramowania dostępnego dla wszystkich i mimo to zarobieniu sporych pieniędzy, o odniesieniu sukcesu i nauce życia z tym sukcesem.

Podobne są dwie książki wspomnieniowe Kevina Mitnicka: Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła i Duch w sieci: autobiografia największego hakera wszechczasów. Książek należy szukać w dziale Hacking, ale, jeżeli ktoś kto sądzi, że po przeczytaniu tych wspomnień będzie mógł hulać po cudzych komputerach jak to robił autor, to jest w błędzie. Mitnick uprawiał tzw. pishing, czyli włamywał się skutecznie przekonując ludzi, żeby zrobili coś czego nie powinni robić, ale ulegali sugestii, że mają do czynienia z sytuacją nadzwyczajną i powinni złamać procedury. Nie doskonała znajomość działania sieci była drogą do sukcesu a znajomość ludzkiej psychiki i nadzwyczajna zdolność przekonywania swoich ofiar do wiarygodnych choć niezwykłych sytuacji.

Warto polecić interesującą serię 50 Teorii w Pigułce. W tej serii ukazało się już dziesięć książek takich jak poświęconych pięćdziesięciu teoriom matematyki, fizyki, filozofii, genetyki, biologii, psychologii, architektury, sztuki a także historii idei (50 wielkich teorii, które powinieneś znać). Nasza Biblioteka rozporządza dwoma pozycjami z tej serii 50 teorii matematyki, które powinieneś znać i 50 teorii fizyki, które powinieneś znać. Wśród dotychczasowych czytelników tych książek znajduję przede wszystkim pracowników naszej Uczelni, ale myślę, że i studenci, jeżeli chcą błyszczeć w towarzystwie intelektem powinni koniecznie zapoznać się z treścią tych zresztą bardzo interesujących książek.

Ostatnio wpadła mi w ręce Fizyka wokół nas, która okazała się bardzo interesującą lekturą, trochę jak połączenie Galileo i Jak to działa zawierającą mnóstwo informacji. W Internecie wprawdzie znalazłam wpisy, w których autorzy wytykają błędy terminologiczne w tłumaczeniu, ale podzielam pogląd jednego z internautów, że „jest to świetny wstęp do fizyki dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, że jest ona naprawdę ciekawa, a nie są gotowi na zmierzenie się z literaturą czysto naukową”.

Inna grupa niesłusznie pomijanych książek, to pozycje, które powinny zainteresować osoby, które zamierzają założyć własną firmę, a takich w naszej Szkole jest sporo. Zdawałoby się, że po takie książki jak A. Jeleńskiej, Własna firma – jak założyć i poprowadzić? Z. Żaro, P. Sasina, Jak założyć i poprowadzić własną firmę, P. Mućko, A. Sokół, Jak założyć własną firmę. Praktyczny poradnik z przykładami. Wyd. 4. powinny ustawiać się kolejki. Tymczasem stoją sobie nietknięte na półce.

Proponuję też, aby studenci zabierający się do pisania prac inżynierskich i magisterskich sięgnęli po poradniki, których stoi na regale kilkadziesiąt w dziale zatytułowanym „Technika pisania prac dyplomowych”, a w katalogu zbiorów mają przypisane słowo kluczowe „Prace dyplomowe – poradnik”.

Oczywiście to nie są takie książki, które się czyta dla przyjemności, oczywiście wiem, że „wszystko jest w Internecie”, ale najlepiej jest skorzystać z książki, gdzie autor stara się wyłożyć sprawy w sposób uporządkowany, zwrócić uwagę na rzeczy najważniejsze a potem ewentualne wątpliwości skonfrontować z wiadomościami z Sieci.

Magdalena Hornowska