>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Gdzie leczy się student?

Gdzie leczy się student?

2010-01-14 14:51:48

Z dala od domu i mamy, która w razie problemów zdrowotnych podała leki i zaprowadziła do lekarza, chory student musi radzić sobie sam. Gdzie się zgłosić, gdy dopadnie go grypa, przeziębienie, ból zęba...?

Opieka lekarza pierwszego kontaktu

Studenci będący obywatelami naszego kraju objęci są bezpłatną opieką medyczną. Aby z niej skorzystać, należy zgłosić się do wybranego ośrodka medycznego, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i po dokonaniu wyboru lekarza (zazwyczaj w ciemno lub na podstawie opinii znajomych czy innych studentów) podpisać odpowiednią deklarację.

Należy jednak przestrzegać pewnych praw:

- studenci z województwa, w którym mieszkają i studiują jednocześnie, jeśli chcą zarejestrować się w ośrodku zdrowia blisko uczelni, muszą zrezygnować z korzystania z opieki lekarza rodzinnego blisko swojego domu;

- natomiast studenci spoza województwa, w którym studiują, mają prawo do korzystania z usług dwóch lekarzy pierwszego kontaktu: tego w miejscu stałego zamieszkania i w miejscu studiowania.

Opieka specjalisty

Jeśli student musi skorzystać z porady specjalisty, może to zrobić korzystając z usług placówki, która ma zawartą umowę z NFZ. Do innych lekarzy niż stomatolog, okulista, dermatolog, onkolog i ginekolog należy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Przychodnie studenckie

Przychodnie studenckie cieszą się różną popularnością - w zależności od miasta i miejsca, w którym studiujemy. Niejednokrotnie przy uczelniach działają Akademickie Służby Zdrowia, posiadające sieć placówek medycznych, zapewniające podstawową opiekę zdrowotną , szczepienia profilaktyczne, stomatologię, czy opiekę lekarzy specjalistów. Akademicka Służba Zdrowia to organizacja pomocy lekarskiej dla studentów. Istnieją one w większości ośrodków akademickich w Polce. Zapewniają specjalistyczną pomoc skierowaną w szczególności do studentów i pracowników uczelni. W niektórych działają nawet Studenckie Komisje Lekarskie wydające orzeczenia m. in. dotyczące urlopów dziekańskich. W skład Akademickiej Służby Zdrowia wchodzą np. zorganizowane w Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Dla Szkół Wyższych zarówno poradnie specjalistyczne, jak i przychodnie lekarskie, których wykaz można znaleźć na stronach internetowych, w zależności od miasta, które nas interesuje.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta potwierdza:

- rodzinna książeczka ubezpieczeniowa

- aktualna książeczka studenta

- druk ZUS.

Leczenie za granicą

Student ma również prawo do bezpłatnego leczenia podczas pobytu za granicą - na terenie innego państwa Unii Europejskiej, zarówno podczas pobytu związanego z nauką, jak i turystycznego. Może leczyć się w placówkach powszechnego systemu ochrony zdrowia, pod warunkiem, iż posiada wyrobioną w oddziale NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wniosek o nią należy złożyć odpowiednio wcześnie w oddziale wojewódzkim NFZ.

Studenci powyżej 26. roku życia

Ubezpieczenie zdrowotne, które opłacają rodzice, obejmuje studentów jedynie do 26. roku życia. Studenta, który ukończył 26 rok życia lub nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, do ubezpieczenia zgłasza uczelnia. W tym celu należy udać się do dziekanatu i wypełnić formularz ZUS ZZA - uczelnia zapłaci wtedy za nas składkę. Dotyczy to wszystkich typów uczelni i trybów studiowania, czyli także np. uczelni prywatnych, studiów zaocznych itp.

Przy tworzeniu artykułu korzystałam z informacji zamieszczonych w Wikipedii oraz na stronie Akademickiej Służby Zdrowia w Warszawie:

Katarzyna Nowak-Woźna, Edustacja