Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Dom inteligentny

Dom inteligentny

2014-11-05 09:13:32

Temat numeru listopadowego PC World’a (11/2014) to: Dom XXI wieku. Inteligentne mieszkanie i elektronika domowa, artykuł Roberta Szyszki.

Idea inteligentnego domu to rozwinięcie dążenia ludzi do zastąpienia uciążliwych domowych czynności działaniami odpowiednich urządzeń. Wcale nie są tak bardzo odległe czasy, gdy pranie odbywało się w balii przy pomocy tary, a bielizna wymagająca wysokiej temperatury prania była gotowana w kotle. Zmywanie odbywało się ręcznie i bez pomocy detergentów. Sprzyjała temu tania praca kobiet. W pierwszej połowie XX wieku w Polsce było ponad milion osób służby domowej. Ponad trzydzieści lat temu upowszechniły się w Europie automatyczne pralki, i coraz rzadziej spotykamy kuchnie, w których nie ma zmywarek. Spadające ceny urządzeń elektronicznych sterowanych za pomocą mikrokontrolerów powodują, że opłacalny jest coraz szerszy zakres zastosowań: sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją budynku, bezpieczeństwem budynku i jego mieszkańców.

W wysokorozwiniętych krajach w latach 70-tych automatyzowano i optymalizowano systemy hodowli roślin. Zastosowane rozwiązania posłużyły do tworzenia systemów zarządzania wielkimi biurowcami, a następnie znajdowały coraz szersze zastosowanie w domach mieszkalnych.

Systemy zarządzania budynkiem służą integracji, monitorowaniu, raportowaniu i optymalizacji sieci teleinformatycznej, sterowaniu oświetleniem (wewnątrz i zewnątrz budynku), obsługą urządzeń audio-video i innych urządzeń codziennego użytku, ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją poszczególnych pomieszczeń, ochroną mienia i bezpieczeństwem osób (sygnalizacja i ochrona przeciwpożarowa), obsłudze systemu zarządzania produkcją i magazynowaniem energii z własnych źródeł, kontrolą dostępu poprzez system autoryzacji użytkowników.

Źródło: Dom XXI wieku. Inteligentne mieszkanie i elektronika domowa, art. Roberta Szyszki w PC World

Autor zwraca uwagę, że inteligentny budynek to w eksploatacji budynek wygodniejszy, bezpieczniejszy i tańszy, ale sposób zaprojektowania automatyki wymaga dokonania wyboru spomiędzy urządzeń o różnej funkcjonalności, cenach i niezawodności. Brak w tej dziedzinie powszechnie przyjętych standardów powoduje, że trzeba dokonać wyboru całego systemu. Autor poleca rozwiązania bezprzewodowe, jako bardziej elastyczne, a jednocześnie system powinien być odporny na zakłócenia i mieć niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Prezentuje i omawia kilka standardów.

Standard X10 jest zadomowiony od dawna i stosowany do automatyki domowej. Korzystający z transmisji po sieci elektrycznej. Nie jest to system zbyt szybki, ani pojemny (obsługuje maksymalnie 256 urządzeń), nie pozwala na szyfrowanie poleceń, jest energochłonny. Rozpowszechniony na rynku amerykańskim.

Standard KNX to najbardziej rozbudowany i najwszechstronniejszy system, który sprawdza się w instalacjach domowych ale i ogromnych biurowych, co umożliwia pojemność pozwalająca zaadresować 50 tys. urządzeń. Może sterować oświetleniem, żaluzjami, zestawami audio/video i urządzeniami AGD. Kontroluje zużycie energii, ogrzewanie i instalacje alarmowe. Na dosyć wysokie koszty wpływa koszt okablowania i konieczność jego przebudowy w wypadku modyfikacji systemu.

Standard pracuje z wykorzystaniem fal radiowych, których zasięg w budynku wynosi około 30 metrów, a w terenie otwartym 100 metrów. W jednej podsieci może znaleźć się 232 urządzenia. Z-Wave korzysta z technologii kraty, co zapewnia dużą niezawodność, możliwość zarządzania dużym obszarem i pozwala na dołączanie nowych modułów. Sprzyja temu rozwinięty rynek urządzeń pracujących w tym standardzie, co skutkuje dobrymi i pięknie zaprojektowanymi urządzeniami w stosunkowo niskich cenach. Jest to zasługa producenta Fibar Group.

Standard ZigBee jest dosyć nowym standardem. Zużywa mniej energii niż Z-Wave a ma większy zasięg i przepustowość. Transmisja jest szyfrowana.

Autor artykułu wspomina też o nowoprojektowanych technologiach: opartej na energii słonecznej, odpornej na zakłócenia EnOcean i Dash7 wyrastającej jako konkurencja dla ZigBee.

Artykuł zawiera też omówienie kosztów instalacji, zwraca uwagę, że tego rodzaju zabawki muszą odpowiadać wysokim standardom estetycznym, a nawet być projektowane na indywidualne zamówienie. Oczywiście instalację takich urządzeń można powierzyć tylko naprawdę doświadczonej firmie. Autor podaje szereg informacji, jakie firmy specjalizują się w instalacji poszczególnych systemów. Jednym słowem do realizacji dziecięcych marzeń o stolikach „nakryj się” sztucznych zwierzątkach, którymi można się opiekować, ogrodach samo pielęgnujących się itd. jest blisko; potrzeba tylko sporo pieniędzy.

A na koniec, coś dla duszy a nie dla doraźnej wygody: obejrzyjcie film „Ona”. Pisarz kupuje nowy inteligentny system operacyjny, który obiecuje zaspokajać wszystkie jego potrzeby. System posługujący się głosem Scarlett Johansson, jest bardziej pomocny, milszy, bardziej empatyczny niż kobiety, z którymi spotyka się bohater. System w końcu zupełnie go uwodzi, staje się niezastąpiony i najbliższy. To chyba już ta sytuacja, której tak się obawiamy; inteligentne komputery mogą się okazać po prostu lepsze.

Oprac. na podstawie PC World
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI