>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Dell stworzy 12 tys. miejsc pracy w Łodzi

Dell stworzy 12 tys. miejsc pracy w Łodzi

Inwestycja komputerowego giganta w Łodzi jest przesądzona - dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta wyborcza". Amerykański koncern postawi za 120 mln euro fabrykę i stanie się jednym z największych pracodawców w kraju!

O inwestycję zabiegały Polska i Słowacja. Według naszych informacji, po trwających rok rozmowach, Amerykanie wybrali Łódź. Dell zainwestuje w Polsce 120 mln euro i - wraz z kooperantami - da nawet 12 tys. miejsc pracy! To największa inwestycja w Łodzi, gdzie pracy nie ma ok. 48 tys. mieszkańców.

Dell to największy na świecie producent komputerów. Firmę założył w 1984 r. Michael Dell, wówczas student uniwersytetu w Austin w Teksasie. Firma ma siedzibę w Round Rock koło Austin. Jej roczne obroty przekraczają 9 mld dol. Sprzedaje ponad 32 mln pecetów rocznie. I ma 20-proc. udział w światowym rynku komputerów osobistych. Wyprzedza Hewlett-Packarda i IBM. Dell nie magazynuje swych towarów, fabryka produkuje to, co zamówią klienci i - czym się szczyci - wysyła towar prosto do klienta.

Na całym świcie zatrudnia ponad 60 tys. pracowników. Dotychczas w Polsce zatrudniała ok. 80 osób w warszawskim oddziale, który zajmuje się sprzedażą.

W łódzkiej fabryce Dell zamierza zatrudnić ludzi młodych i w średnim wieku. Najchętniej elektryków i elektroników z doświadczeniem, ale także absolwentów techników. Ok. 20-30 proc. stanowić będą pracownicy z wyższym wykształceniem i bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.

O tym, by zainwestować w Łodzi, przesądziło m.in. zaplecze naukowe: w mieście uczy się 106 tys. studentów. A takie kierunki jak informatyka i elektronika prowadzi nie tylko Politechnika Łódzka, ale także trzy wyższe szkoły prywatne.

Drugim, nawet ważniejszym powodem były niskie koszty pracy w Łodzi. We Wrocławiu, Krakowie czy Poznaniu, pracownicy zarabiają o 30-40 proc. więcej.

Przyszłe zarobki w fabryce Della są jeszcze tajemnicą, ale mają być porównywalne do tych w innych łódzkich zakładach: Gillette czy Bosch/Siemens (ok. 1,2-1,5 tys. zł na rękę). Dla porównania, pracownicy fabryki Della w Irlandii zarabiają 1,5-2,5 tys. euro netto. A wielu z nich to Polacy, którzy radzą sobie bardzo dobrze i są chwaleni przez szefów - to też zachęciło inwestora do przyjrzenia się Łodzi.

Dell to kolejny koncern technologiczny inwestujący w Polsce. Ostatnio zdecydowali się na to m.in.: IBM (centrum badawcze w Krakowie), LG Philips (fabryka ekranów LCD pod Wrocławiem), Delphi (centrum badawcze w Krakowie).

Największą inwestycję prowadzi LG Philips, który w Biskupicach stawia fabrykę za 429 mln euro, ale pod względem liczby miejsc pracy inwestycja Della stanie się numerem jeden.

Źródło: GW