>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Dane z odzysku

Dane z odzysku

2010-06-12 12:52:46

Dane z odzysku to tytuł artykułu Wojciecha Wowry z PC World nr 6/2010. Redakcja przeprowadziła test programów przeznaczonych do odzyskiwania danych. Prawdopodobnie każdy z użytkowników przeżył chwile paniki, kiedy stwierdził, że przypadkowo usunął plik, nad którym pracował przez ostatnie kilka godzin. Zapewne sprzyja temu napięcie związane z twórczym wysiłkiem. Ponieważ zdarzają się takie sytuacji, to mądrzy ludzie wymyślili programy, który ratują roztargnionych z opresji. Zalety i wady ośmiu z nich przedstawiamy poniżej. Nie ma programów idealnych, ale dobry program do odzyskiwania danych powinien działać szybko, obsługiwać rozmaite formaty plików, różne nośniki (CD,  DVD, pamięci Flash), ale przede wszystkim poprawnie odczytywać dane. Charakterystyka testowanych programów i ich uszeregowanie wg użyteczności jest sprawą do dyskusji i warto zapoznać się z pełnym tekstem artykułu.
R-Studio – nadaje się do odzyskiwania przypadkowo usuniętych plików a także ratuje w przypadku uszkodzenia nośników, również CD i DVD. Odzyskana muzyka i klipy wideo dawały się odtwarzać. Jest to program komercyjny.
Unstoppable Copier – bezpłatny program o funkcjonalności podobnej do poprzedniego. Polska wersja ma błędy językowe. Program działa niezbyt szybko. Odzyskana pliki otwierają się prawidłowo.
TestDisk/PhotoRec – naprawia uszkodzone dyski lub partycje, PhotoRec obsługuje nie tylko formaty graficzne (jak by sugerowała nazwa), ale 320 rodzajów plików. Wadą jest staroświecki DOS-owy interfejs. Program nie wymaga instalacji można go uruchomić z pendriv’a i dlatego jest bardzo przydatny, gdy zostanie uszkodzony systemowy twardy dysk. Jest wolny, ale skuteczny.
Recuva – program łatwy w użyciu, najszybszy z testowanych. Przeszukanie stugigabajtowych partycji zajęło niecałe dwie minuty. Za to tylko co drugie zdjęcie odzyskał. Nie udało się odtworzyć żadnego pliku MP3 ani filmu. Bezproblemowo odzyskuje pliki Office.
Easy Recovery – produkt przeznaczony dla firm. W najtańszym wariancie kosztuje ponad 1000 zł za 20 licencji. Jest bardzo wolny. Dobrze odzyskuje dokumenty z pakietu Office, ale ma problemy z klipami wideo i plikami MP3. Mimo, że jest to produkt znanej firmy Kroll Ontrack w teście przyznano mu dopiero piąte miejsce.
Recover My Files – zawiera bardzo użyteczny kreator, który ułatwia operację odzyskiwania lub naprawy partycji czy całych dysków. Wyświetla zasoby, które zostały usunięte nawet kilkanaście miesięcy wcześniej.
BadCopy Pro – program z połowy lat dziewięćdziesiątych. Ma skromny interfejs i niewielki plik instalacyjny (870 kB). Jest wolny, ale nie daje możliwości skanowania wybranych folderów. Pozwala na odzyskiwanie danych z twardych dysków, płyt CD/DVD, kart pamięci, ale również z dyskietek.
Undelete Plus – program odzyskuje przypadkowo usunięte pliki z rozmaitych nośników, ale nie przywraca zapisu z nośników uszkodzonych. Za pomocą filtru można ustawić kryteria wyszukiwania (datę modyfikacji, rozmiar i nazwę pliku), ale nie można wskazać folderu do przeszukiwania. Jest wolny i mało skuteczny, co oznaczało, że odzyskane pliki często nie nadają się do użytku.
Autor radzi, który program wybrać w zależności od tego co jest najważniejsze dla użytkownika - skuteczność, czyli możliwość odzyskania usuniętych danych, tutaj wygrał komercyjny R-Studio, szybkość działania – ważna, gdy chcemy tylko sprawdzić co zostało usunięte z dysku, tutaj najlepszy był Recuva, czy przystępność – przejrzysty interfejs i bezpłatność.
Większość omówionych programów jest dostępna na dysku DVD, który został dołączony do numeru czerwcowego PC Worlda.

Oprac.: na podstawie PC World

Magdalena Hornowska