Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Co twój szef wie o tobie cd

Co twój szef wie o tobie cd

W poprzednim tygodniu w omówienie artykułu Marka Grzelaka „Co twój szef wie o tobie?” wkradł się poważny błąd. Otóż redaktor Grzelak wcale nie zmienił pracy i dalej redaguje czasopismo CHIP a omawiany artykuł został zamieszczony w jedenastym (listopadowym) numerze CHIP’a, a nie, jak omyłkowo podałam, PC World Komputer. Co zresztą zostało poprawione przez Autokorektę Worda na PC Word. Błąd na błędzie. Horror!

Szpiegowanie w pracy CHIP zrobił tematem numeru.

Jak ukryć się przed szefem?

Najczęściej na służbowym komputerze nie mamy uprawnień do zainstalowania oprogramowania wykrywającego szpiegów. Oczywiście trzeba pamiętać, że próby znalezienia a następnie zneutralizowania oprogramowania monitorującego są również rejestrowane.

Niektóre z programów, o których mówimy zostawiają na dysku ślady w postaci plików.

Nazwa programu Możliwość rozpoznania
Boss Everyware pliki beconfig.exe, bewrep.exe i rmbew.exe na dysku
eBlaster plik urlmkpl.dll na dysku
Insight plik isgtcbho.dll na dysku
Silent Watch pliki borlndmm.dll, svcomsvc.dll, svcomsc.exe na dysku
Sector Pro pliki shmswnmp.dll i shmswnrc.dll na dysku
WinWhatWhere katalog C:WindowsSystemOlbe na dysku

Oczywiście przeszukując dysk trzeba szukać również plików ukrytych. Program szpiegujący można próbować usunąć za pomocą oprogramowania antywirusowego. Można też czasem usunąć ręcznie. Instrukcje jak to zrobić znajdziesz w Internecie wpisując w Google „usuń”.

Ze strony www.microsoft.com/downloads można pobrać bezpłatny Windows Defender. Zainstalowany automatycznie monitoruje system i ostrzega, gdy chce się zainstalować jakiś spyware. W Windows Defender znajduje się udoskonalony Menedżer zadań, który wywołujesz poleceniem „Aktualnie uruchomione programy” a opcja „Programy połączone z siecią” wyświetli wszystkie otwarte porty, ale także nazwy programów, które te porty otworzyły.

Oczywiście, odrębnym zagadnieniem jest aspekt prawny monitoringu w miejscu pracy. Redakcja CHIP’a zwróciła się z pytaniem dotyczącym jego legalności do Głównego Inspektoratu Pracy. Na pytania redakcji odpowiedział wicedyrektor Departamentu Prawnego Piotr Wojciechowski.

Oprac. na podstawie CHIP nr 11/2008
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI