>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> Co twój szef wie o tobie

Co twój szef wie o tobie

Co twój szef wie o tobie? To tytuł artykułu Marka Grzelaka w ostatnim 11/2008 numerze PC Word Komputer. Odpowiedź – wie, jakie prywatne e-maile wysyłasz, jakie strony internetowe odwiedzasz, z kim rozmawiasz przez telefon. Niedawno wybuchł skandal; szefowie pewnej sieci handlowej szantażowali pracowników informacjami o ich prywatnym życiu zdobytymi dzięki monitorowaniu komputerów.

Takie oprogramowanie monitorujące stworzone dla administratorów, którzy mogą korzystając z sieci rozwiązywać problemy użytkowników wchodzi od dawna w skład systemów operacyjnych. W systemie Windows XP administratorzy systemu za pomocą lokalnej sieci lub poprzez Internet mogą doinstalować dodatkowe urządzenie, rozwiązać jakiś problem ze sterownikami, ale również podsłuchiwać i podglądać. W Viście przewidziano kompletną centralę szpiegowską, która nazywa się „zabezpieczeniem rodzicielskim”.

Prócz tego na rynku jest szereg programów szpiegujących w cenie 150-200 zł. Jednym z takich programów jest Boss Everyware. Menedżer zadań systemu Windows nie zdradza obecności tego programu. Zdemaskowanie możliwe jest tylko za pomocą specjalnych narzędzi jak np. Process Explorer. Inne przykłady programów szpiegujących to Spector Pro, WinWhatWhere czy Spy Agent. Wszystkie te aplikacje mogą rejestrować wprowadzanie danych z klawiatury (tak jak spyware), robić zrzuty z ekranu w zaprogramowanych odstępach czasu, zapisywać nazwy uruchamianych programów i adresy wczytywanych stron internetowych. Ponieważ na komputerze pracownika mogą działać aplikacje do wykrywania spyware, autorzy Boss Everyware radzą, jak spowodować, żeby aplikacje te nie powodowały wyświetlania komunikatów o wykryciu naruszenia prywatności.

Jaka jest skala monitoringu w miejscu pracy? Badania przeprowadzone przez PricewaterhouseCoopers wykazały, że w Wielkiej Brytanii około 85 procent wszystkich pracodawców monitoruje swoich pracowników. W Polsce jest to zapewne mniej, ale trend zmian jest rosnący.

Co wolno pracodawcy, a czego nie? Jakie narzędzia ochronne można użyć? Na ten temat można przeczytać w Czytelni naszej Szkoły w listopadowym numerze PC Word Komputer, lub za tydzień w na stronie Szkoły.

Oprac. na podstawie PC Word Komputer
Magdalena Hornowska