Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> 20 stron, bez których trudno życ

20 stron, bez których trudno życ

Paweł Brągoszewski w PC Word Komputer (2007/4) proponuje, aby sobie wyobrazić, że korzystamy jedynie z 20 witryn. Proponuje listę tej dwudziestki. Zastrzega, że nie proponuje żadnego z banków internetowych, ponieważ porównanie dotyczyłoby ofert finansowych, a nie wartości jako serwisu internetowego. Lista nie zawiera żadnego polskiego portalu internetowego. Onet, Wirtualna Polska, Interia czy Gazeta.pl oferują tak różne usługi, jak informacje o kursach walut po serwisy randkowe, że sensowne porównania byłyby niemożliwe.

Google – witryna numer jeden, która ciągnie też ze sobą Gmail, dokładną mapę świata, obsługę grup dyskusyjnych, wyszukiwanie obrazów i materiałów wideo, aplikacje dostępne przez poszukiwarkę. Twórcy nowych usług internetowych i raczkujących stron WWW wypruwają sobie żyły, żeby pojawić się na powszechnie pożądanej pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google.

Wikipedia – polska wersja Wikipedia powstała we wrześniu 2001 roku i szybko wysforowała się na trzecie miejsce po niemieckiej i francuskiej. Oryginalna anglojęzyczną zawiera już ponad 1,6 miliona haseł. Polskojęzyczna 345 tysięcy. Ważne jest nie tylko korzystanie z Wikipedia, ale także jest jej tworzenie. Koniecznie poprawiaj zauważone błędy.

Allegro – portal aukcji internetowych jest użytkowany obecnie, jak podają niektóre źródła, przez 4 miliony Polaków. Popularności nie przeszkadza nawet to, że jest to jeden z nielicznych płatnych serwisów. Jeżeli kupujesz, pamiętaj o tzw. snajperach aukcyjnych (np.Snip), ułatwiających ustrzelenie dobrej okazji zakupu.

Skąpiec i Ceneo – serwisy umożliwiające porównywanie cen produktów dostępnych w różnych sklepach internetowych. Zamiast tracić czas na przeglądanie dziesiątków witryn, należy przeprowadzić jedno przeszukiwanie w porównywarce. Usługa ze strony http://jesttaniej.pl potrafi monitorować wskazany produkt na stronie dowolnego sklepu internetowego i zawiadomić e-mailem, że cena się zmieniła. Informacje na http://www.skapiec.pl, http://www.ceneo.pl, http://kupujemy.pl/.

del.icio.us – wymiana odnośników z innymi internautami z użyciem dowolnych znaczników była pomysłem przełomowym. Metoda opisywania za pomocą zestawu dowolnych słów kluczowych, nazwana folksonomią, stała się podstawą działania wielu serwisów internetowych. Serwis del.icio.us stał się niezbędnym narzędziem dla osób intensywnie przetwarzających informacje z Internetu. Wg oficjalnych danych z del.icio.us korzysta już ponad 1,5 miliona osób. Informacji szukaj na stronie http://del.icio.us . Z tą aplikacją konkuruje Linkologia, na stronie www.linkologia.pl, www.etapia.pl . Jest to pierwsza część proponowanej listy ukochanej dwudziestki, takiej Top Twenty dla internautów.

Na podstawie PC World Komputer - kwiecień 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 21.04.2007

Robocik WWSI