Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> 10 najbardziej niebezpiecznych aplikacji c.d.

10 najbardziej niebezpiecznych aplikacji c.d.

2011-08-03 14:07:43

Poprzednio przedstawiliśmy pięć z 10 najbardziej niebezpiecznych aplikacji, o których była mowa w artykule Krzysztofa Daszkiewicza zamieszczonym w PC Word nr 6/2011. Redaktor Daszkiewicz powołuje się na ustalenia Arne Arnold. Wymienione aplikacje są szczególnie ulubione przez hakerów ze względu na istniejące w nich luki, lub ze względu na ich tak dużą popularność, że wielu użytkowników komputerów nie wyobraża sobie życia bez nich, co gwarantuje szeroki zasięg wirusowej epidemii. Jak piszą autorzy analizy niesławna lista dziesięciu najbardziej ryzykownych aplikacji to lista najpopularniejszych programów, ponieważ takie pozwalają na dokonanie najbardziej spektakularnego ataku. Powołują się na badania firm Secunia i GFI (www.secunia.com i www.gfi.com) specjalizujących się w badaniu bezpieczeństwa komputerów. Redaktor Daszkiewicz proponuje użytkownikom poza systematyczną aktualizacją zainteresowanie się aplikacjami alternatywnymi, które są mniej narażone na ataki.

Tym razem przedstawiamy kolejne pięć publikacji z listy.

Adobe Reader - służy do wyświetlania treści dokumentów zapisanych w formacie PDF. Szacuje się, że jest on zainstalowany w ponad 90% komputerów osobistych, co powoduje ogromne zainteresowanie nim cyberterrorystów. W plikach PDF może znaleźć się kod wykonywalny zawierający wirus, który samoczynnie uruchamia się w trakcie odczytu pliku PDF i przez lukę w zabezpieczeniach dostaje się do systemu.

Rada autora: zamiast z Adobe Reader’a należy korzystać z angielskojęzycznego programu Foxit Reader dostępnego pod adresem www.foxitsoftware.com

Apple Quick Time - odtwarzacz wideo, który stworzyła firma Apple dla swoich komputerów, ale również w wersji dla Windows. Najbardziej niebezpieczna jest wersja działająca w Internet Explorerze wykorzystująca kontrolki ActiveX.

Autor radzi zrezygnowanie z tej aplikacji na korzyść bezpłatnego odtwarzacza multimedialnego VLC media player do pobrania pod adresem www.videolan.org.

Adobe Flash - program ten pozwala na wyświetlanie spotykanych często w Internecie elementów w formacie flash. Niestety, specjaliści od bezpieczeństwa znajdują w nim poważne luki a ponieważ nie ma jeszcze alternatywnego oprogramowania autor proponuje zrezygnowanie z oglądania filmów i animacji flash, które są zwykle reklamami przez zablokowanie ich przy pomocy FlashBlock’a.

Dla Firefox’a można pobrać ten program ze strony: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/ addon/flashblock/.

Dla przeglądarki Chrome, pod warunkiem, że jest ona już zainstalowana na komputerze można pobrać ze strony https://chrome.google.com/webstore/detail/cdngiadmnkhgemkimkhiil gffbjijcie.

Luki w przeglądarkach internetowych są częstym celem ataków hakerów. Wszystkie używane przeglądarki nimi grzeszą. Powszechnie wiadomo o tym, że starsze wersje Firefox’a mają wiele wad (Secunia doliczyła się 96 w „czwórce”). Premiera Firefox 5 odbyła się w czerwcu 2011 i jak dotąd opinie są pozytywne.

Inne popularne przeglądarki też mają się czym popisać: Secunia odkryła w Safari 84 luki, Chrome - 70 luk i Internet Explorer - 49 luk. Na luki w przeglądarkach jedyną radą jest regularna aktualizacja.

Windows XP - w pierwotnej wersji z 2001 bez aktualizacji narażony 0na zarażenie się wszelkiego rodzaju świństwem buszującym w Internecie nawet po chwili pobytu w sieci. Popularność tej wersji Windows spowodowała, że w ciągu minionych dziesięciu lat stworzono dla niej mnóstwo złośliwego oprogramowania. Podatność na ataki jest spowodowana przede wszystkim tym, że domyślnie tworzy konta użytkowników z uprawnieniami administratora (tę wadę usunięto w Viście), co ułatwia wirusom zadomowienie się w systemie.

Oczywiście przeciwdziałając tym zagrożeniom utworzono setki aktualizacji usuwających zagrożenia. Autor poleca zainstalowanie dodatku Service Pack 3 do Windows XP dostępnego pod adresem http://www.programosy.pl/program,windows-xp-service-pack-3.html z opcją Aktualizacje automatyczne. Poza tym zaleca pracę na co dzień na koncie użytkownika z ograniczonymi uprawnieniami.

Oprac. na podstawie PC World
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI