Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Archiwum wiadomości >>> 10 najbardziej niebezpiecznych aplikacji

10 najbardziej niebezpiecznych aplikacji

2011-07-29 15:49:23

10 najbardziej niebezpiecznych aplikacji, to tytuł artykułu w PC Word nr 6/2011 Krzysztofa Daszkiewicza, który opiera się na opracowaniu Arne Arnold. Aplikacje te są szczególnie ulubione przez hakerów (lub jak wolą niektórzy – krakerów), ze względu na istniejące w nich luki, lub ze względu na ich tak dużą popularność, że wielu użytkowników komputerów nie wyobraża sobie życia bez nich.

Autorzy przeanalizowali najświeższe zestawienia firm specjalizujących się w badaniu bezpieczeństwa komputerów (www.secunia.com i www.gfi.com) zliczające luki w popularnym oprogramowaniu. Redaktor Daszkiewicz proponuje użytkownikom poza systematyczną aktualizacją zainteresowanie się aplikacjami alternatywnymi, które są mniej narażone na ataki.

Tym razem przedstawiamy stan bezpieczeństwa pięciu popularnych programów.

Thunderbird - aplikacja, która często była używana zamiast Outlook Express. OE początkowo posiadał wiele luk, ale od pewnego czasu wersja dla Windows XP, Visty i Windows 7 nie wykazuje większych błędów, za to Thunderbird wymaga ciągłych aktualizacji. Autor artykułu sugeruje korzystanie z Outlook Express w Windows XP lub w wersjach dla następców systemu Windows XP: Windows Maila (dla Visty) lub Live Mail dla Windows 7 oferowanym w pakiecie Windows Live Essentials 2011. Do pobrania pod adresem http://explore.live.com/download-windows-live

Java Runtime – to środowisko umożliwiające uruchamianie programów napisanych w języku Java na komputerach z zainstalowanym systemem Windows. W przeciągu 2010 roku, kiedy to w Internecie zaczęto sprzedawać zestawy do projektowania nowych wirusów, co spowodowało, że nawet zupełni amatorzy mogą tworzyć i rozprowadzać wirusy liczba zarejestrowanych ataków na Javę wzrosła z pół miliona do sześciu milionów. Te osiągnięcia myśli programistycznej – zestawy projektowe są nastawione na wykorzystanie luk w zabezpieczeniach Javy. Ponieważ nie ma programu, który mógłby zastąpić Java Runtime można albo zrezygnować z możliwości, jakie daje aplikacja albo bardzo skrupulatnie ją aktualizować. Pomocny może być w tym moduł Updater, który stale poszukuje aktualizacji dla Java Runtime.

iTunes – jest to wygodna aplikacja używana przez użytkowników takich urządzeń jak iPod, iPad czy iPhone do kopiowania i odtwarzania utworów muzycznych. Specjaliści z firmy Secunia zgłosili 64 poważne luki w zabezpieczeniach iTunes 9.x, Trzeba jednak przyznać, że w najnowszej wersji 10.x firma ta nie znalazła żadnej luki. Wielu użytkowników woli jednak stosować bezpłatne programy, takie jak SharePod (http://www.go.pcworld.pl/30143) lub iPhone Explorer (http://www.go.pcworld.pl/a78e2). Jednak iTunes jest wyraźnie wygodniejszy w użyciu.

Microsoft Word i Microsoft Excel - a przede wszystkim ich starsze wersje są bardzo interesujące dla włamywaczy; Secunia w zeszłym roku zgłosiła 70 luk w Wordzie 2003, 41 w Wordzie 2007. Tymczasem wersja 2010 jak dotąd wydaje się bezpieczna.

Sytuacja z Excelem jest podobna - dla wersji Excela 2010 specjaliści od poszukiwań luk jeszcze ich nie znaleźli, ale dla wersji starszych - dużo.

Autor artykułu namawia do zainteresowania się pakietem biurowym LibreOffice (www.libreoffice.org). W skład tego pakietu wchodzi edytor Write i arkusz Calc, które rozporządzają porównywalnym z produktami Microsoftu zakresem funkcji, ale są znacznie mniej narażone na ataki.

Rywalizacja pomiędzy producentami programów a cyberprzestępcami trwa i żeby nie być na straconej pozycji trzeba śledzić i instalować pojawiające się w sieci aktualizacje.

Oprac. na podstawie PC World
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI