Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Żer dla skner

Żer dla skner

Żer dla skner opisany w artykule Darka Rzeźnickiego o tym tytule w pierwszym tegorocznym numerze PC Word Komputer. Ten „żer” to niedrogie, ale niezłe laptopy. Tę korzystną relację pomiędzy ceną a jakością daje upowszechnienie się mobilnych procesorów dwurdzeniowych. Spadek cen procesorów dwurdzeniowych doprowadził do tego, że niekiedy są one tańsze niż komputery z jednordzeniowymi CPU.

Nowy system i nowe benchmarki (narzędzia systemowe) wymusiły zmianę metodologii testów notebooków. Najnowsza wersja programu MobileMark przystosowana do Visty umożliwiła uwzględnienie jednej z najistotniejszych cech mobilnego komputera: długości czasu pracy na baterii. Cecha ta jest często lekceważona przez osoby, które po raz pierwszy kupują laptop i nie mają jeszcze nawyku korzystania z jego mobilności. Szybko jednak uczymy się korzystania z możliwości pracy „w terenie” i wtedy okazuje się, że kwestia wydajności baterii jest niezwykle istotnym kryterium przydatności.

Długość czasu pracy na baterii zależy przede wszystkim od jej pojemności. Standardem jest 4400-4800 mAh, zdarzają się modele 5200 mAh a nawet 7200 mAh. Ale zdarzają się jednak ogniwa 2000-2200 mAh, co ogranicza czas pracy do około 100 minut. A to nie wystarcza nawet na wykonanie zestawu zadań testowych MobileMark2007 pozwalających na wyliczenie oceny wydajności.

Innym elementem niedocenianym przez początkujących użytkowników laptopów jest dostępność portów. Notebook jest trudniejszy w rozbudowie niż komputer stacjonarny, dlatego opcje nieinwazyjnej rozbudowy komputera dzięki odpowiednim gniazdom różnych interfejsów jest bardzo istotna. Autor sugeruje, że nabywany komputer powinien mieć, co najmniej trzy porty USB rozlokowane przynajmniej na dwóch bokach obudowy. Jeżeli chcesz móc korzystać z plików umieszczonych, np. na przenośnym twardym dysku lepszym interfejsem niż USB będzie FireWire, który zapewnia wyższy transfer ciągły, co jest szczególnie istotne, jeżeli chcesz korzystać z komputera w połączeniu z kamerą wideo lub telewizorem LCD. Rozważ czy nie warto zainwestować w notebook z cyfrowym wyjściem wideo – DVI a lepiej HDMI. Dobrze pomyśleć gnieździe ExpressCard, które w przyszłości pozwolą na wzbogacenie komputera w najnowsze interfejsy w rodzaju zaawansowanej kart dźwiękowej, modemu UMTS lub karty sieciowej WiMAX.

Uwagi te są o tyle istotne, że niekiedy maszyny znanych marek są kompromitująco ubogo wyposażone w złącza interfejsów.

Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na te tematy szukaj na stronie http://www.intel.com/products/processor_number/index.htm .

Na podstawie PC World Komputer - styczeń 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 30.01.2008

Robocik WWSI