Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Zagraniczne zakupy w sieci

Zagraniczne zakupy w sieci

Zagraniczne zakupy w sieci opisuje Eryk Algo w artykule „Oszukali nas w Nowym Jorku” w lipcowym numerze CHIP’a. Autor artykułu zamówił w e-sklepie B&H Photo Video aparat Canon Power-Shot A630. Przygotowywał artykuł „Jak sprowadzić super tani sprzęt” i chciał sprawdzić na ile opłacalne, szybkie i bezpieczne są zakupy online za granicą

Zarejestrował się pod adresem http://www.bhphotovideo.com zapłacił z góry i otrzymał zapewnienie, że aparat dotrze do Polski. Po trzech tygodniach zaczęła się korespondencja, która ze strony sprzedawcy wyglądała niezmiennie: „We have received your inquiry and will respond as quickly as possible”. Czyli „czekaj tatka latka”. Tyle, że uprzejmiej.

Co można z tym zrobić dalej? UOKiK – nie ma instrumentów prawnych do działań poza granicami kraju. Z ustawy o ochronie praw konsumenta i kodeksu cywilnego wynika, że sklep internetowy w Polsce musi umożliwiać płatność przy odbiorze (bezpieczniej). Regulamin sklepu powinien określać ile czasu trwa dostawa. Jeżeli towar nie dochodzi w terminie, należy reklamować, jeżeli dostawca przyjął pieniądze i uparcie nie realizuje zamówienia popełnia przestępstwo, do którego ścigania powołana jest policja. Europejskie Centrum Konsumenckie może pomóc konsumentom, którzy dokonali zakupów na terenie Unii Europejskiej. Osoby kupujące w USA robią zamawiają na własną odpowiedzialność. Przedstawicielka Centrum doradza stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Proponuje sprawdzenie danego sklepu przed zakupem. Można tu wykorzystać tzw. porównywarkę cen. Można tam znaleźć komentarze kupujących dotyczące jakości świadczonych usług, jakie świadczy witryna.

Oficer prasowy Zbigniew Urbański Komendy Głównej Policji stwierdza, że opisana sytuacja nosi znamiona przestępstwa. Jest to próba oszustwa. Po zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa policja rozpoczęłaby standardową procedurę wykorzystującą międzynarodowe kanały, takie jak Interpol i konsulat amerykański. Jaka byłyby skuteczność postępowania trudno przewidzieć, ponieważ takie sytuacje, jak dotąd, występują tak rzadko, że policja nie ma żadnego doświadczenia w tym względzie.

Na podstawie Chip - lipiec 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 28.06.2007

Robocik WWSI