Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Za trzy lata zabraknie adresów IP

Za trzy lata zabraknie adresów IP

W numerze 22/2008 Computerworld ’a z dnia 27 maja Piotr Waszczuk przedstawia w artykule „Za trzy lata zabraknie adresów IP” swoją opinię na ten temat.

Raport OECD przewiduje, że przy utrzymaniu się dotychczasowego trendu wzrostowego liczby urządzeń podłączonych do Internetu pula adresów obsługiwana przez dotychczasowego dystrybutora (organizację IANA) szybko się skończy, co może grozić zahamowaniem rozwoju globalnej sieci i w konsekwencji rozwoju gospodarki światowej.

Raport OECD analizuje kwestie ekonomiczne związane z przeniesieniem globalnej sieci na nowszą wersję protokołu IPv6. Zdaniem autorów raportu tempo rozwoju sieci IPv6 ograniczają wysokie nakłady, które trzeba ponieść na zmianę protokołu.

Specyfikacja nowego protokołu zakłada wykorzystanie 128-bitowego adresowania (wobec 32-bitowego adresowania w protokole IPv4), co zwiększa prawie nieograniczenie liczbę urządzeń możliwych do obsługi. Obie pule adresów mogą początkowo egzystować jednocześnie. Eksperci twierdzą, że jest to stan, który nie powinien trwać wiecznie, ponieważ będzie powodował problemy z kompatybilnością, a także spadek bezpieczeństwa sieci prywatnych.

W Polsce jest zarejestrowanych milion domen. Z tego 0,37% serwerów nazw w polskim DNS obsługuje IPv6. Są to głównie pule adresów instytucji akademickich. Niestety, mniej niż połowa istniejących urządzeń sieciowych nadaje się do obsługi nowego protokołu, co powoduje, że przejście na nowy system adresowania pociągnęłoby konieczność poważnych inwestycji w infrastrukturę.

Andrzej Bartosiewicz kierownik Działu Domen NASK lekceważy te fatalistyczne przewidywania przypominając, że można nie przydzielać stałych adresów użytkownikom (eksperci sądzą, że około 30% przydzielonych adresów nie jest wcale wykorzystywana), można też wykorzystywać NAT (network address translation), co wprawdzie wymaga dodatkowych routerów, ale zapewnia większe bezpieczeństwo komputerów.

Rządy bogatych państw (USA, Francji i Szwecji) próbują wspierać implementację IPv6 w sieciach administracji państwowej, jednak wydaje się, że cała sprawa przypomina nieco zapomnianą już panikę spowodowaną zbliżaniem się roku 2000; przewidywana katastrofa okazała się drobnym kłopotem i okazją do wykazania swojej przydatności przez speców od przełomowych dat.

Raport o bezpieczeństwie informacji w polskich urzędach (pisaliśmy o takich badaniach w poprzedniej notatce) ukazał się wraz 23 numerem Computerworld,a z załączonym dyskiem testowym opracowanym przez Microsoft.

Zachęcamy naszych studentów i pracowników, szczególnie tych, którzy pracują w pionie IT administracji państwowej lub samorządowej do zapoznania się z tym raportem i skorzystaniem z dołączonego CD

 

Oprac. na podstawie PC Word Komputer
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI