Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Wystrzałowy Firefox

Wystrzałowy Firefox

2010-03-29 14:31:00


Wystrzałowy Firefox to artykuł Krzysztofa Pietrzaka w PC World 4/2010, w którym autor przedstawia możliwości nowych wersji Firefoxa po zainstalowaniu wtyczek, jego zdaniem niezbędnych. Wybrano dla czytelników 20 najpotrzebniejszych, ale na dołączonej do numeru płycie jest ich około 300 a na stronie Mozilli znajdują się tysiące, co chyba jednak jest pewną przesadą! Dlatego dobrze skorzystać z rady osoby, która przejrzała propozycje i wybrała takie, które oferują najbardziej przydatne funkcje.

1. Adblock Plus – służy do blokowania reklam: animacji flashowych, bannerów czy wyskakujących okien. Jest to prawdziwy hit – pobierany jest ponad 900 tys. razy tygodniowo.
2. No Script – pozwala zdefiniować domeny, z których możliwe będzie wykonywanie skryptów JavaScript i apletów Javy. Dobrze uzupełnia poprzedni program.
3. GreaseMonkey – pozwala na dodawanie skryptów JavaScript do odwiedzanych stron, które oczywiście działają tylko na komputerze użytkownika, ale może to być elementem testowania projektu strony.
4. User Agent Switcher – oszukuje serwery, na których znajdują się odwiedzane strony przesyłając nieprawdziwe dane na temat używanej przegladarki.
5. IE Tab – jest to alternatywna wtyczka wykorzystująca silnik Internet Explorera w Firefoksie. Pozwala to szybko sprawdzić jak strona wygląda w obu najpopularniejszych przeglądarkach.
6. FlashGot – umożliwia ściąganie danych w oknie Firefoxa za pomocą różnych zewnętrznych menedżerów a przy tym może pobierać jednocześnie wiele plików co pozwala na przyśpieszenie procesu.
7. Copy as Plain Text – umożliwia pozbycia się formatowania kopiowanego fragmentu tekstu zed strony internetowej.
8. TinyURL jest to system skracania, linków, który daje możliwość skracania długich adresów URL trudnych do zapamiętania i niekiedy niemieszczących się w ograniczonym polu. Wtyczka TinyURL Creator dodaje do menu kontekstowego funkcję szybkiego tworzenia krótkich linków akceptowanych przez TinyURL.
9. Hyperwords – pozwala na użycie jako słowa kluczowego do poszukiwań w Google’u, Bingu, Wikipedii i różnych serwisach dowolnie zaznaczonego fragmentu tekstu, przeliczenie cen podanych w obcych walutach na złotówki, nawiązanie połączenia przez Skype’a z numerem podanym na stronie internetowej.
10. Quick Translations(QTL) – Umożliwia przetłumaczenie zaznaczonego myszką bloku słów po kliknięciu ikony QTL. Obsługuje około 30 języków (polski również).
11. URL Fixer – poprawia błędnie wpisany adres często odwiedzanych stron internetowych przekierowując we właściwe miejsce. Można ustawić opcję, że system oczekuje potwierdzenia przekierowania.
12. Cooliris – rozszerzenie pozwalające na szybkie przeglądanie multimediów. Znalezione obrazki, grafiki, zdjęcia i filmy wyświetla w formie tzw. ściany 3D.
13. FireShot – pozwala na robienie zrzutów ekranu przeglądanych stron internetowych, pozwala też na dodawanie na zrzuty notatek tekstowych oraz elementów graficznych takich jak strzałki, obramowania itp.
14. Split Browser – pozwala podzielić ekran przeglądarki na kilka paneli a na każdym z nich można otworzyć inną stronę internetową. Taka operacja bardzo ułatwia porównywanie ze sobą kilku stron.

Wydaje się, że podane wyżej przykłady są zachęcające i może warto skorzystać nie tylko z możliwości, jakie one dają, ale także z możliwości pozostałych sześciu polecanych przez autorów artykułu.


Oprac. na podstawie PC World’a
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI