Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Wspólnota Joomla

Wspólnota Joomla

Joomla to nie tylko program, to również międzynarodowa wspólnota użytkowników – społeczność internetowa. Wszystkich jednoczy idea wolnego oprogramowa-nia. Ośrodkami skupiającymi społeczność użytkowników Joomla są centra rozwoju Joomla.

Wspólnotę tworzą:

  • autorzy, redaktorzy, twórcy i projektanci witryn;
  • projektanci i twórcy rozszerzeń dla Joomla;
  • dystrybutorzy Jóomla i rozszerzeń;
  • autorzy i tłumacze dokumentacji oraz materiałów edukacyjnych;
  • osoby i instytucje korzystające i wspierające Joomla.

Społeczność użytkowników działa na zasadzie ruchu społecznego. Centrum projektu stanowi Core Team, które sprawuje ogólne kierownictwo i prowadzi ośrodek informacji – oficjalną witrynę projektu http://www.joomla.org złożoną z kilku serwisów.

Core Team stworzył kilka grup roboczych. Każda z grup zajmuje się jakimś istotnym aspektem rozwoju Joomla. Grupa tłumaczy zajmuje się lokalizacją Joomla i dokumentacji. Grupa jakości i testów dba o jakość, stabilność i bezpieczeństwo kodu Joomla. Grupa dokumentacji pracuje nad podręcznikami użytkowników, administratorów i programistów. Ważna jest też działalność promocyjna i marketingowa.

Ważną płaszczyzną działania PCJ jest przygotowanie i publikacja polskich wersji rozszerzeń dla Joomla. Obecnie jest ich w zbiorach PCJ około 450. W ciągu 2 lat istnienia zbiorów Polskiego Centrum Joomla odnotowano prawie 800 tys. pobrań. PCJ działa poprzez swoje witryny:

Od marca 2007 trwa nieustający konkurs na najlepsze realizacje. Wyboru „Witryny miesiąca” dokonują użytkownicy spośród wstępnie nominowanych przez jury PCJ. Dotychczasowi lau-reaci to:

Wydaje się, że pozornie utopijna idea we wspólnocie Joomla znajduje realizację pozwalającą wyznawcom wolnego oprogramowania optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Na podstawie Software Developer’s Journal Extra opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 15.10.2007

Robocik WWSI