Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Windows XP umiera

Windows XP umiera

Wieszczą ten smutny koniec najpopularniejszego systemu operacyjnego Krzysztof Daszkiewicz i Hermann Apfelböck w ostatnim grudniowym numerze PC Word Komputer. Jednak mimo pojawienia się Visty, Windows XP nadal jest najczęściej kupowanym systemem operacyjnym. Przywiązanie użytkowników do XP jest jedną z przyczyn powolnego upowszechniania się Visty. Innymi są duże wymagania sprzętowe i wysoka cena systemu.

Microsoft chce stopniowo zmniejszać sprzedaż licencji Windows XP, redukować wsparcie dla użytkowników i przestać wydawać aktualizacje.

Autorzy artykułu chcąc wyjść naprzeciw przyzwyczajeniom użytkowników przedstawiają przypuszczalny scenariusz ostatnich chwil Windows XP i konfrontują z długoterminowymi prognozami dotyczącymi środowisk Windows. Radzą tym, którzy chcą jeszcze przez dłuższy czas korzystać z ulubionego dobrze znanego systemu, jak podnieść jego walory użytkowe. Przedstawiając sytuację pozostawiają decyzję czytelnikowi: czy nie rezygnować z XP, czy zmienić plany inwestowania w oprogramowanie i przejść na Vistę.

Powolna agonia Windows XP oficjalnie rozpocznie się 31 stycznia 2008. Preinstalowane wersje OEM zostaną całkowicie zastąpione Vistą. Pozostanie tylko kosztowny zakup w wersji tzw. pudełkowej (retail).

Pomoc techniczna w systemach Windows z linii NT

Wersja systemu
Pomoc
podstawowa
Pomoc
rozszerzona
Windows 2000 wygasła 30.06.2005 13.07.2010
XP Home Edition i Professional 14.04.2009 08.04.2014
Vista Home Basic/Premium (32/64) 10.04.2112 nie przewiduje się
Vista Ultimate (32/64) 10.04.2012 nie przewiduje się
Vista Business/Enterprise (32/64) 10.04.2012 11.04.20

Pomoc podstawowa to bezpłatna pomoc w instalowaniu systemu z licencją detaliczną i aktualizacje zabezpieczeń.

Pomoc rozszerzona to prawo do aktualizacji zabezpieczeń.

Jak widać z powyższej tabeli wprowadzony w 2001 r. XP będzie zaopatrywany w aktualizacje do 2014 r. czyli przez 13 lat. To wyjątkowo długo. Powody takiego faworyzowania tej wersji nie są znane, ale można się domyślić, że jest to ogromna popularność tej wersji.

Jeżeli należymy do tych, którzy chcą mieć „XP na wieki” i potrzebują nowego komputera z przeinstalowanym środowiskiem Windows XP musimy się pospieszyć. Nawet komputery z zapasów po 31 stycznia 2008 muszą mieć zainstalowaną Vistę. Pozostaje jeszcze przez rok możliwość instalowania tej wersji w systemie builder (dla samodzielnie zestawianych komputerów).

Ciekawe, że środowisko Vista Home umrze śmiercią naturalną jeszcze przed XP Home (wynika to powyższej tabeli). Przemawia to przeciw pakowaniu się w Vistę.

Autorzy podają szereg bezpłatnych narzędzi, dzięki którym można zwiększyć bezpieczeństwo działania XP. Niektóre jak np. Windows Defender można pobrać bezpłatnie z internetowej witryny Microsoftu. Dbający o bezpieczeństwo swoich XP powinni przeczytać ten artykuł.

Na podstawie PC World Komputer - grudzień 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 04.12.2007

Robocik WWSI