Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Vista kontra OS X

Vista kontra OS X

Jedną z ważniejszych ról w Wiście odgrywa mechanizm Digital Rights Management, który stoi na straży praw autorskich wytwórni filmowych i producentów muzycznych. Może on zablokować odtwarzanie. Obecnie 99,9999 procent wszystkich komputerów nie spełnia wy-mogów narzucanych przez HDCP. Sposobem na rozwiązanie problemu jest kosztowny zakup nowego sprzętu.

Te wymuszenia Microsoftu skłaniają wielu użytkowników sprzętu na d zastanowieniem się nad zmianą platformy na Linuksa lub Mac OS X. Widać to w supermarketach, gdzie coraz więcej klientów interesuje się sprzętem Apple.

Autorzy artykułu „Okna kontra koty” Łukasz Bigo i Arkadiusz Kołacz w czwartym numerze PC World Komputer zestawiają Windows Vista i Mac OS X. W teście położyli nacisk na funkcje, z których korzysta się na co dzień. Omawiają kolejno takie aspekty programu, jak organizacja pulpitu; tworzenie dokumentów w aplikacjach, bezpieczeństwo, instalacja opro-gramowania itp.

Wygląd pulpitu jest na tyle podobny, że przestawienie się z Windows, a szczególnie Visty na Mac nie jest problemem dla zaawansowanego użytkownika. Krytycznie autorzy wyrażają się o wieży Babel rozmaitych edycji Windows (tylko w Windows XP jest obecnie pięć, w Viście jest obecnie sześć), gdy Mac ma tylko dwie.

Jajko, czy kura? Czyli czy ważniejszy jest dokument czy aplikacja? Odpowiedź zależy od tego czy używamy Windows czy OS X. W Windows interfejs jest nastawiony na program, w OS X widać przede wszystkim dokument.

Bezpieczeństwo w systemach jest bardzo istotnym problemem. Pełny dostęp do każdego elementu systemu jest niebezpieczny, ale ograniczone konto użytkownika jest niewygodne w codziennej pracy. Różne systemy operacyjne ten problem rozwiązują stosując rozwiązania pośrednie.

Instalacja oprogramowania to kolejny ważny problem użytkowników. Twórcy OS X dostrzegli to i opracowali zupełnie nowy standard instalacji oprogramowania.

Microsoft usiłuje w swój system upchnąć jak najwięcej zaawansowanych technologii, mac nastawiony jest na prostotę użytkowania. Microsoft zapomina o przeciętnym użytkowniku, ale siłą Windows jest przyzwyczajenie użytkowników do pewnych technologii stosowanych tylko przez Microsoft no i znacznie niższa cena komputerów Apple i Mac OS X i dlatego pewnie inne systemy operacyjne nie zagrożą systemowi Windows.

Na podstawie PC World Komputer - kwiecień 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 29.03.2007

Robocik WWSI