Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> System bezpieczniejszy niż kiedykolwiek

System bezpieczniejszy niż kiedykolwiek

2009-05-19 16:00:00

System bezpieczniejszy niż kiedykolwiek – to nadtytuł artykułu Nietykalny Windows Krzysztofa Daszkiewicza i Christiana Lőberinga z numeru 5/2009 PC Word Komputer.

Użytkownicy Windows XP i Vista są maksymalnie narażeni na ataki autorów złośliwego oprogramowania, którzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach systemu. Popularność tych systemów operacyjnych prowokuje crackerów do ataków.

Ochrona przed atakami z zewnątrz – w komputerze domowym to przede wszystkim przed atakami z Internetu. Ochronie służy uszczelnianie systemu i natychmiastowe łatanie nowo odkrytych luk w zabezpieczeniach. Producent zapewnia aktualizacje swojego oprogramowania (Windows, Office, Internet Explorer itd.). W Windows XP w Panelu sterowania w Aktualizacje automatyczne powinna być zaznaczona opcja automatycznego pobierania i instalowania aktualizacji.

Aplikacje innych producentów niekiedy proponują aktualizację, a w innych przypadkach można skorzystać z programu UpdateStar (adres do pobrania: go.pcworld.pl/3ea04). Po zainstalowaniu program przeprowadza inwentaryzację wszystkich aplikacji zainstalowanych w systemie. Polecenie Search for Updates spowoduje utworzenie spisu aplikacji dostępnych w nowszych wersjach, które można pobrać i zainstalować.

Podstawowym programem w systemie jest strażnik antywirusowy. Program taki ma za zadanie ostrzegać przed niebezpieczeństwem „złapania” wirusa. Autorzy proponują dobry i bezpłatny program Avira AntiVir (dostępny pod adresem go.pcworld.pl/e55b1). Rzut oka na forum wprawdzie potwierdził, że jest to program dobry, ale nie freeware tylko trzymiesięczny trial.p>Jednym ze sposobów na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa jest przeglądanie Internetu z poziomu konta użytkownika o ograniczonych uprawnieniach. Przeglądanie, gdy jest się zalogowanym z uprawnieniami administratora powoduje, że każdy uruchamiany program ma wszystkie prawa dostępu, włącznie z modyfikacją plików systemowych, co może mieć opłakane skutki. Konto użytkownika o ograniczonych uprawnieniach można założyć w Panelu sterowania→Utwórz nowe konto (dla Windows XP) lub Zarządzaj innym kontem/Utwórz nowe konto (dla Windows Vista).

Dla korzystających z Internetu za pośrednictwem łącza DSL najważniejsze jest odpowiednie skonfigurowanie rutera. Ruter powinien mieć włączoną zaporę sieciową, niezależnie od firewalii programowych, które są mniej skuteczne. Ważne jest hasło DNS (Domain Name System), które serwer DNS przekłada na odpowiedni adres IP. Serwer DNS, z którego korzystasz został umieszczony przez dostawcę usług internetowych w konfiguracji rutera. Złośliwy kod, który mógłby zaburzyć konfigurację może wybierane przez użytkownika adresy URL przekierowywać na witryny hakerów (crackerów) próbujących wyłudzić takie informacje, jak np. numery kont bankowych itp.

Niebezpieczna jest usługa UPNP (Universal Plug & Play), która minimalizuje konieczność zmiany konfiguracji komputera lub oprogramowania do pracy w sieci. Komputer obsługujący UPNP automatycznie konfiguruje swoją kartę sieciową oraz wyświetla informacje o stanie portów, dzięki czemu kompatybilne z tą technologią aplikacje sieciowe mogą zostać natychmiast uruchomione i nie wymagają dodatkowej konfiguracji zapory sieciowej, np. otwierania portów. Większa liczba otwartych portów, to większe prawdopodobieństwo dostępu niebezpiecznych kodów, dlatego warto wyłączyć tą funkcje, lub ograniczyć tak, żeby sygnalizowała potrzebę zmiany, ale nie zmieniała automatycznie.

Kolejne zagadnienie, któremu autorzy poświęcają uwagę jest tworzenie wirtualnego komputera służącemu testowaniu nowych programów. Wydaje się, że coraz więcej użytkowników docenia tę technologię. Parę słów na temat narzędzi ułatwiających tego rodzaju pracę przedstawimy wkrótce. Zachęcam też do sięgnięcia do nr 5/2009 PC World Komputer.

Oprac. na podstawie PC World Komputer
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI