Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Software Developer’s Journal. Nr 5/2010

Software Developer’s Journal. Nr 5/2010

2010-07-14 15:22:45

W naszych notkach dotyczących prasy znajdującej się w Bibliotece najczęściej zajmujemy się popularnymi pismami dla entuzjastów informatyki. Informujemy, jakie pożyteczne programy znajdują się na dołączonych płytach i co można legalnie ściągnąć z Internetu. Warto jednak czasem zajrzeć i do poważniejszych czasopism, które są także dostępne w szkolnej Bibliotece.

Piąty numer Software Developer’s Journal poświęcony jest przede wszystkim Pytonowi i jego możliwościom. Python język, którego twórcą jest Guido van Rossum jest językiem skryptowym, w którym możliwe jest programowanie obiektowe a także programowanie strukturalne. Nam spodobał się szczególnie artykuł Radosława Jankiewicza: Plone – zbuduj firmowy Intranet, w którym autor zwraca uwagę na możliwości Plone. Plone jest to jeden z systemów zarządzania treścią (CMS) – zbudowany w oparciu o serwer aplikacji Zope (Z Object Publishing Environment).

Plone napisany jest w języku programowania Python i rozpowszechniany jako wolne oprogramowanie zgodnie z zasadami licencji GPL. Może być wykorzystywany jako sieciowy serwer aplikacji, system publikowania dokumentów lub narzędzie do pracy zespołowej. Jego fundamentem jest bardzo aktywna społeczność, która zapewnia ciągły rozwój i stabilność projektu. Wśród użytkowników Plona znajdują się takie organizacje jak NASA, Oxfam, Amnesty International, eBay, Novell i inni.

Artykuł Jankiewicza zwraca uwagę na intuicyjny i przejrzysty interfejs użytkownika Plona. Potwierdzają to liczne w artykule zrzuty z ekranu. Plone można zainstalować niezależnie od systemu operacyjnego, którym dysponujemy.

Zaletą tego systemu, w tworzeniu firmowego Intranetu jest możliwość sprawnego zarządzania użytkownikami, przypisania im ról, co wiąże się z określonymi uprawnieniami. Standardowo przewidziano następujące role:

  • Użytkownika – rola domyślnie przypisywana każdemu użytkownikowi pozwalająca na tworzenie po zalogowaniu treści we własnym katalogu (bez możliwości publikacji) i przeglądanie opublikowanych obiektów.
  • Czytelnika – pozwala na przeglądanie treści, która nie została opublikowana.
  • Wspierający – może tworzyć nową treść w portalu, ale edytować może tylko własne obiekty.
  • Edytor – daje możliwość edycji istniejącej treści.
  • Recenzent – może publikować, ale i wycofywać treści w portalu.
  • Zarządzający – posiada wszystkie uprawnienia do zarządzania treścią i uprawnieniami użytkowników. Może też zmieniać ustawienia portalu.

Zarządzanie uprawnieniami użytkowników to tylko fragment możliwości Plone. Reguły obiegu informacji pozwalają na utrzymanie kontroli nad treścią. Mogą one przyjmować jeden z ośmiu standardowych obiegów informacji oferowanych przez Plona, można też zaadaptować produkt zewnętrzny lub stworzyć własny obieg, definiując jego poszczególne atrybuty.

Ważnym elementem systemu intranetowego jest dobrze działająca wewnętrzna wyszukiwarka, która przeszukuje treść portalu na podstawie zawartości pól podlegających indeksowaniu („Tytuł”, „Opis”, „Treść” itp.), ale można też przypisać do obiektu słowa kluczowe, które także będą wyszukiwane. Wyszukiwarkę wewnętrzną można zintegrować z systemem Xapian lub Solt.

Plone można traktować jako gotowy do wykorzystania produkt, ale także może on stanowić platformę pozwalającą rozszerzyć możliwości i zaspokoić specyficzne oczekiwania użytkownika. Może on np. służyć jako narzędzie do zarządzania projektem. Produkty, które rozszerzają możliwości Plona mają status otwartych, co umożliwia dostosowanie ich do własnych specyficznych potrzeb.

Podsumowując - wybierając narzędzie zapewniające sprawną komunikację wewnątrz firmy CMS Plone zasługuje na uwagę i ze względu na istniejące instrumentarium, ale także ze względu na dużą, aktywną społeczność, co zapewnia możliwość czerpania informacji z forów internetowych oraz list dyskusyjnych.

Autor artykułu jest jednym z aktywnie działających w społeczności Plona entuzjastów tego narzędzia. Jego adres: radoslaw.jankiewicz@stxnext.pl.

Więcej informacji na stronach:

Biblioteka WWSI posiada w swoich zbiorach szereg pozycji poświęconych możliwościom Pythona. W tym najnowsze, takie jak - Python – projekty do wykorzystania, a na wakacje polecamy zbiór wywiadów z mistrzami programowania – Wielkie umysły programowania – jak myślą i pracują twórcy najważniejszych języków. Wywiadu dotyczącego Pythona udziela oczywiście Guido van Rossum.

Oprac.: na podstawie Software Developer’s Journal
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI