Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Ściągaj filmy za darmo

Ściągaj filmy za darmo

CHIP nr 7/2008 zachęca tytułem Ściągaj filmy za darmo i absolutnie legalnie ! Dzięki P2M-supertechnologii ściągania, która umożliwia ominięcie praw autorskich.

Jest to technologia wymiany plików wykorzystująca skrzynki pocztowe o ogromnych pojemnościach. Skrzynki serwisów takich jak Gmail, Yahoo, Tlen pozwalają na przechowywanie przesyłek o rozmiarze ponad 1 GB. Pozwala to na umieszczenie tam filmu. Trzeba tylko znać adres i hasło do skrzynki, w której się znajduje poszukiwany film. W praktyce nie jest to zbyt proste, ale zaletą tej technologii jest to, że pełnometrażowy film w jakości DVD można pobrać w mniej niż godzinę. A najważniejsze, że nie popełniamy przestępstwa pod warunkiem, że nie będziemy filmu rozpowszechniać.

W technologii P2M film lub album muzyczny przechowywany jest w skrzynce pocztowej w postaci kilkudziesięciu segmentów, które następnie należy scalić. Ustalenie, jakim narzędziem podzielono plik wysyłając go na serwer, a następnie scalenie go odbywa się za pomocą programów zwanych klientami P2M. Polscy programiści stworzyli jedną z najpopularniejszych aplikacji tego typu Moorhunt. Najświeższy lipcowy CHIP zamieszcza jego wersję instalacyjną.

Konkurencją dla Moorhunta jest Ygoow, który jest łatwiejszy w obsłudze niż wymieniony wyżej. Nie wymaga też instalacji dodatkowych bibliotek (systemy operacyjne inne niż Window Vista dla Moorhunta wymagają instalacji dodatkowych komponentów), a poza tym istnieje jego wersja dla Linuksa.

Ściągnięcie z Sieci muzyki lub filmu za pomocą technologii P2M, wymaga znajomości jego hashcode. Hashcode jest to zaszyfrowany plik, który przechowuje adresy skrzynek, informację o liczbie segmentów i metodzie scalania. Hashcodów należy szukać na portalach internetowych poświęconych P2M. Jest ich w Internecie sporo, ale Michał Gruszka autor artykułu poleca największe polskie forum o P2M, – www.p2m.com.pl . Gromadzi ono około 100 tysięcy użytkowników. Rejestracja na nim jest bezpłatna i nie wymaga zaproszeń. Inne forum znajduje się na stronie P2M-Forum.Info. Tutaj jednak wymagane jest zaproszenie kogoś z uczestników.

Każde z forów ma wyszukiwarkę, która pozwala znaleźć odpowiedni post. Autor artykułu instruuje krok po kroku początkującego poszukiwacza filmów, zwracając uwagę na ewentualne problemy. Jednym z nich jest korzystanie z tłumaczeń tłumaczy hobbystów, które następnie należy zsynchronizować z obrazem (w Internecie te same filmy są publikowane w wersjach różniących się liczbą klatek na sekundę, długością), w czym może pomóc program NapiProject też polskiego autorstwa. Program ten także został umieszczony na dodanej do numeru płycie. Napisy można odszukać za pomocą funkcji programu NapiProject „Znajdź i dopasuj napisy”. Gdyby program miał z tym trudności, można szukać napisów na serwisach z tłumaczeniami. Najpopularniejsze to Kinomania.org, Napisy.org, Napisy.info.

Zaproszenie na portal P2M wiąże się niekiedy z koniecznością rewanżu, czyli tzw. uploadem. Rozpowszechniać możemy tylko te utwory, do których rozpowszechniania mamy prawo.

Szerzej na temat prawnej strony tego rodzaju aktywności internautów wypowiada się oficer prasowy KGP, znany też jako były mąż Kasi Skrzyneckiej.

Artykuł i zamieszczona w CHIP płyta odpowiada na zapotrzebowanie wielu młodych internautów, którym horrendalnie wysokie ceny płyt DVD blokują posiadanie własnej filmoteki z ukochanymi filmami i skazują na korzystanie z żenujących pod względem jakości i doboru repertuaru zasobów wypożyczalni.

 

Oprac. na podstawie artykułu w CHIP’ie
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI