Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Reinstalacja to przeżytek! cd.

Reinstalacja to przeżytek! cd.

Niedawno zajmowaliśmy się tematem numeru w PC World Komputer. Łukasz Bigo przedstawił możliwości aplikacji zamieszczonych na płycie dodanej do numeru styczniowego. 
Tu warto zauważyć, że redakcje pism komputerowych zaprzestały wydawania płyt CD i obecnie atrakcyjne dodatki są wyłącznie w wersji DVD. Pozwala to na zamieszczanie na płycie większej liczby programów, ale też pozbawia możliwości użytkowania, a nawet tylko odczytania zawartości dysku użytkowników starych komputerów. Posługiwanie się przeze mnie w pracy historyczną wersją komputera wymusiło przyniesienie osobistego laptopa. Pozwoliło to na przejrzenie zawartości płyty i wypróbowanie działania rzeczywiście interesujących i godnych polecenia programów.
Program Odkurzacz 11.3.0808 nie zawsze daje sobie radę z niepotrzebnymi programami. Można użyć bardziej radykalnej metody w postaci Revo Uninstaller 1.75. Program ten umożliwia wyrzucenie z Windows nawet tych programów, które nie pojawiają się na liście usuwania aplikacji.
Ważne ostrzeżenie: wybierając Narzędzia→Zacieranie śladów skasujesz ślady działalności w systemie Windows, przeglądarce internetowej, pakiecie Office itp. a więc stracisz listę ostatnio edytowanych dokumentów, podpowiedzi w wyszukiwarce itp.
Następnym krokiem będzie porządkowanie rejestru. Jest wprawdzie sporo aplikacji modyfikujących rejestr, ale autor poleca Comodo Registry Cleaner 1.0.17.23. Program utworzy punkt przywracania systemu, usunie przedawnione wpisy w podręcznym menu, pozostałości po źle zainstalowanych aplikacjach w aplecie Dodaj/Usuń programy. Jeżeli po tym zabiegu (modyfikacji rejestru) coś przestanie poprawnie działać, można odtworzyć jego zawartość przyciskiem Back-up.
Czyszczenie wiąże się z problemem zabezpieczenia komputera przed szkodliwymi programami. Płyta z ubiegłorocznego 12 numeru PC World Komputer zawierała program antywirusowy Kaspersky. Omawiana prze nas zawiera pakiety Panda, BitDefender i Symantec. Dobrze przed instalacją jednego z tych programów przeskanować system za pomocą Ad-Aware 2008 7.1.0.11., aby mieć pewność, że nie ma na naszym komputerze programowania szpiegującego (spyware). 
Uwaga: pakiety zabezpieczające bardzo spowalniają system i dlatego lepiej jest je zainstalować po optymalizacji.
Po przyjrzeniu się, czy nie mamy w naszym sprzęcie „wąskich gardeł” w postaci starych dysków, wolnych procesorów lub zbyt mało pamięci RAM w Viście wybierz Menedżer urządzeń→Stacja dysków następnie wybierz Właściwości→Zasady→Włącz zaawansowaną wydajność.
Przyspieszeniu działania może się przysłużyć defragmentacja dysków. Warto robić to przynajmniej raz na pół roku. Wybierz Akcesoria→Narzędzia systemowe→Defragmentator dysków. Uwaga: ostatni krzyk mody dyski SSD nie nadają się do defragmentacji, ponieważ skraca to życie nośnika.
W poszukiwaniu straconego czasu Redakcja proponuje wyłączenie „zamulaczy”. Podczas startu komputera do pamięci ładują się rozliczne aplikacje, które dublują funkcje Windows, np. kontrolujące kartę dźwiękową, sterowniki karty graficznej, aplikacje pobierające uaktualnienia Adobe Flash itp. Dla mało wyrafinowanych użytkowników autor proponuje użycie spolszczonego programu Windows Defender. Dla Windows XP musisz go pobrać dla Visty instaluje się razem z Vistą. 
Uporczywe powracanie na listę uruchamianych wraz z Windows któregoś z programów może oznaczać, że jest to spyware lub wirus, który powinien zostać usunięty odpowiednim narzędziem. 
Czas zamykania lub uruchamiania systemu skróci korzystanie z uśpienia (uruchomienie następuje w kilka sekund) lub hibernacji, która polega na tym, że zawartość pamięci RAM zrzucana jest do pliku na dysku. Po aktywizacji Windows nie musi ponownie otwierać plików.
Kolejny etap optymalizacji proponowany przez autora artykułu zatytułowany: Dla ekspertów polega na modyfikowaniu za pomocą programu Orca plików .msi np. wyłączaniu znajdujących się w nich ograniczeń lub dodawanie nowych. Manipulacja na plikach .msi może być uznana za łamanie praw autorskich i dlatego nie wolno tych przeróbek nikomu udostępniać. Wniosek: lepiej nie czujmy się ekspertami!

 Oprac. na podstawie PC World Komputer nr 1/2009
 Magdalena Hornowska

Robocik WWSI