Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Programy zabezpieczające komputer

Programy zabezpieczające komputer

Paweł Brągoszewski w 2007/10 numerze PC World Komputer przedstawia osiem w większości bezpłatnych programów zwiększających bezpieczeństwo naszego komputera.

Norton AntiBot – to samodzielny program nie kolidujący z działaniem antywirusa i dodatkowo zabezpieczający komputer przed złośliwym oprogramowaniem. Szczególnie chodzi o aplikacje służące do zdalnego kontrolowania systemu operacyjnego, czyli zamianą naszego komputera w zombie. Nowością jest, że można go używać razem z oprogramowaniem dowolnego innego producenta. Dotychczas programy Symanteca nie tolerowały obecności konkurencji w jednym systemie operacyjnym. Informacje na temat programu można uzyskać pod adresem http://www.symantec.com.pl . Cena 30 dol.

Norton 360 – jest to aplikacja nadzorująca pocztę elektroniczną uniemożliwiając zapisanie na dysku zainfekowanych załączników. Monitoruje też dane przesyłane przez komunikatory internetowe (polskie programy Gadu-Gadu lub Tlen nie są chronione). Aplikacja gwarantuje bezpieczeństwo transakcji internetowych, sprawdza wiarogodność odwiedzanych stron i zapewnia dodatkową ochronę przed phishingiem. Informacje na temat programu znaleźć można pod tym samym adresem. Cena – 80 dol.

McAfee SiteAdvisor – program integruje się z Google i ocenia każdą witrynę podaną w wynikach wyszukiwania; zielona ikona oznacza bezpieczną stronę, czerwona informuje, że strona wiąże się z zagrożeniami. Użytkownik może sprawdzić, na jakiej podstawie SiteAdvisor przyznał witrynie status bezpiecznej lub groźnej. Jest to jeden z najlepszych produktów McAfee w ostatnich czasach a poza tym jest bezpłatny. Informacje na temat programu znaleźć można pod adresem http://www.siteadvisor.com .

Aby zapewnić ochronę przed atakami sieci bezprzewodowe wymagają narzędzi innego typu. Takim narzędziem jest McAfee WiFi Scan. Program sprawdza stan zabezpieczeń sieci bezprzewodowej: aktualne połączenia bezprzewodowe, pracę urządzeń wykorzystywanych w aktualnym połączeniu, stan lokalnej sieci bezprzewodowej. W wypadku wykrycia usterek użytkownik otrzymuje wskazówki, w jaki sposób podnieść poziom bezpieczeństwa. Dla zastosowań niekomercyjnych aplikacja jest bezpłatna. Informacje na temat programu można znaleźć na stronie http://us.mcafee.com/root/wsc .

W przyszłym tygodniu przedstawimy następne cztery bezpłatne programy służące zwiększeniu bezpieczeństwa komputerów.

Na podstawie PC World Komputer - październik 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 04.11.2007

Robocik WWSI