Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Negatypy 2007 cz. 2

Negatypy 2007 cz. 2

„Inwestując w nowinki, fundujesz sobie wyprawę w nieznane. Nie wszystko, co świeże, musi być najlepsze!” to ostrzeżenie można uznać za motto artykułu o porażkach roku 2007. Początek tej listy został przedstawiony przed świętami a obecnie ciąg dalszy listy.

Błędy w serwisach internetowych są nie do uniknięcia, ale niektóre z pojawiających się są szczególnie niebezpieczne; mogą spowodować nieautoryzowany dostęp do cudzego konta, przejęcie hasła lub danych osobowych. Poważnym błędem był gigantyczny wyciek danych osobowych z portalu grono.net spowodowany błędnym poleceniem dla robotów indeksujących Google. Drobne usterki można znaleźć także na stronach banków, które wprawdzie usuwają je natychmiast, ale usterki na stronach banków nie powinny się w ogóle zdarzać.

Ochrona przed zombie

Na światowej liście sieci komputerów zombie (tzw. botnetów) czołowe miejsce zajmuje botnet złożony z polskich komputerów podłączonych do do Internetu za pośrednictwem neostrady. Rozsyłają one ogromne ilości spamu. Mogą być też wykorzystywane do ataków typu DDOS (Distributed Denial of Service) polegających na jednoczesnym atakowaniu ofiary z wielu miejsc, co powoduje zablokowanie serwerów ofiary. Jest to o tyle niezrozumiałe, że nowe komputery sprzedawane są najczęściej z pakietem ochronnym typu Internet Security, a świadomość konieczności posiadania zabezpieczeń, zdawałoby się, jest powszechna wśród użytkowników Internetu.

Web 2.0 po polsku

Przebojem Internetu od kilku lat są wirtualne społeczności, ale brak polskiego projektu, który zaistniałby poza Polską. Lokalne potęgi, takie jak Gadu-Gadu, fotka.pl, grono.net, puls.pl, nasza-klasa.pl działają tylko w obrębie polskiej Sieci. Jednak są to kopie zagranicznych pomysłów. Szkoda, że polscy programiści nie stworzyli prawdziwego, światowego przeboju.

Na podstawie PC World Komputer - grudzień 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 05.01.2008

Robocik WWSI