Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Negatypy 2007

Negatypy 2007

Koniec roku i czas na podsumowania. Odbyło się kilka spektakularnych premier w świecie IT – pojawiły się m. in. Vista i iPhone, ale prócz sukcesów są też porażki. Wiele obietnic o rewelacjach technologicznych nie zostało spełnionych. Pozostały też od jakiegoś czasu niezałatwione problemy użytkowników: np. brakuje aplikacji wykorzystujących wielordzeniowe CPU, brakuje uaktualnień sterowników dla przenośnych komputerów a chuligani internetowi bezkarnie rozsyłają spam, z którym nie mogą poradzić sobie dostawcy usług internetowych.

Wielordzeniowość

Producenci procesorów zapewniają, że nastąpi wysyp programów wykorzystujących wiele rdzeni. Tymczasem oprócz aplikacji multimedialnych (rendering grafiki 3D, obróbka wideo) i paru gier, większość programów nie wykorzystuje zalet wielordzeniowości i w tej sytuacji popularyzacja układów czterordzeniowych nie ma sensu.

Baterie w notebookach

Od lat oczekiwany cel – zapewnienie przynajmniej 8-godzinnej pracy przenośnego komputera na baterii raczej oddala się niż przybliża; sprzedaje się coraz więcej laptopów, w których montowane są akumulatory pojemności starczającej na 1,5-2 godziny pracy. Tylko najdroższe wyposażone w energooszczędne procesory niskonapięciowe, są w stanie pracować na baterii około 6 godzin.

Sterowniki w laptopach

Najczęściej w przenośnym komputerze można zainstalować jedynie dołączone sterowniki karty graficznej, chipsetu czy układu dźwiękowego, wypuszczone później nowe wydajniejsze sterowniki nie dają się instalować. Droga do zwiększania wydajności notebooka zostaje zamknięta. Jest to przyczyna szybkiego „moralnego zużycia” laptopów. Producenci mają w tym swój interes. Użytkownicy bronią się instalując często nielegalne zmodyfikowane sterowniki.

Odtwarzacze MP4

Wiele osób, które chcą kupić „wszystko mające” tanie odtwarzacze MP4 wierzą producentom a nie wynikom testów. W konsekwencji okazuje się, że wbrew reklamie odtwarzacze te nie odtwarzają plików audio MP4 ani filmów MPEG-4. Muszą być najpierw skonwertowane. Inne rzekomo obecne funkcje odtwarzacza też są problematyczne. A trwałość takich urządzeń pozostawia wiele pożyczenia.

HTML 5 – krok wstecz?

HTML został zamrożony osiem lat temu w specyfikacji HTML 4.01. Kierunek proponowanych zmian jest jednak mocno dyskusyjny. Jego naturalnym następcą miał być rozwijany od 2000 roku XHTML, który należy do rodziny języków opartych na XML-u. Jednak aplikacje służące do wyświetlania stron WWW nie nadążają za dokonaniami Word Wide Web Consortium. Twórcy Firefoksa i Opera Software przyspieszyli i obie przeglądarki mają osiągnięcia w sferze implementacji XHTML-a. Za to Microsoft pozostawił Internet Explorer na poziomie sprzed wielu lat. W efekcie XHTML pozostał bez dostatecznego wsparcia, co zmniejszyło zainteresowanie nim twórców witryn internetowych.

Na podstawie PC World Komputer - grudzień 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 28.12.2007

Robocik WWSI