Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Kodowane transmisje za darmo

Kodowane transmisje za darmo

Pojawił się w tym roku ostatni, właściwie świąteczny numer CHIP’a. Marcin Wlazło przedstawia w artykule „Kodowane transmisje za darmo” metody kibiców dyscyplin sportowych, które służą omijaniu zabezpieczeń stosowanych przez nadawców kodowanych programów. Kibice-internauci stosują technologię P2P TV stworzoną do przesyłania wideo w czasie rzeczywistym.

Na specjalnych witrynach skupiających kibiców XXI wieku są publikowane informacje gdzie i kiedy można podłączyć się do strumienia z interesującą daną osobę impreza sportową, aby obejrzeć ją na żywo i bez ponoszenia kosztów. Osoby, które dzięki wykupionemu abonamentowi na określony kanał telewizyjny lub dzięki satelitarnemu tunerowi z dekoderem mogą legalnie oglądać interesujący mecz, udostępniają strumień wideo w Internecie w czasie rozgrywki. Wcześniej zgłaszają w odpowiednich witrynach parametry strumienia, datę i godzinę, kiedy będzie on aktywny. Witryny tworzą rodzaj programu telewizyjnego zawierającego informacje co, gdzie, kiedy można obejrzeć.

Polscy kibice piłki nożnej, tenisa i zawodów Formuły 1 takie „programy” mogą znaleźć pod adresami: www.soccer-live.pl, www.live-sport-tv.com, www.transmisje.net, www.kuszotv.pl. Ten ostatni adres zawiera też instrukcje jak korzystać z sieci P2P TV i opis konfiguracji poszczególnych programów służących do odbioru.

Programy takie znajdują się na dołączonym do numeru 12/2008 dysku CD lub DVD (w zależności, z jaką edycją CHIP’a ma do czynienia czytelnik).

Widzowie nie pobierają strumienia z oryginalnej lokalizacji, lecz z najbliższego węzła sieci P2P TV, którym jest program odbierający każdego z „legalnych” widzów, stający się jednocześnie nadajnikiem. Do tego, aby oglądać oryginalna transmisję i jednocześnie rozsyłać odpowiednią ilość danych dla innych zainteresowanych trzeba mieć łącze o przepustowości przynajmniej 1 Mb/s. Przy tradycyjnych zastosowaniach P2P mała przepustowość powodowała wolniejsze pobieranie muzyki lub filmu, w przypadku P2P TV powoduje przerwy w transmisji.

Jest jeszcze jedna metoda oglądania rozgrywek. Sieciowe serwisy bukmacherskie oferują sporą liczbę transmisji na żywo. Niektóre serwisy np. www.bet365.com nie wymagają obstawiania wyników. Aby obejrzeć mecz należy się jednak zarejestrować, co wymaga podania dosyć dokładnych danych osobowych; między innymi adresu i numerów co najmniej dwóch telefonów.

Rodzi się pytanie: czy oglądanie imprez sportowych za pomocą programów P2P TV jest legalne?

Michał Kołodziejczyk, adwokat z kancelarii KKR (www.kkr.com.pl) twierdzi, że umożliwianie innym osobom dostępu do transmisji telewizyjnej bez zgody nadawcy może zostać uznane za naruszenie majątkowych praw autorskich i potraktowane jako przestępstwo. Natomiast internauci, którzy wyłącznie pobierają udostępniony publicznie strumień danych, mogą powołać się na instytucję dozwolonego użytku osobistego.

Oprac. na podstawie CHIP nr 12/2008
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI