Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Internet rzeczy

Internet rzeczy

2016-02-12 10:01:19

Jedną z prawdopodobnych dróg rozwoju Internetu jest tzw. Internet of Things. W pierwszym tegorocznym numerze IT Proffesional Maciej Lelusz razem z Jarosławem Zielińskim zastanawiają się nad koncepcją, która przewiduję, że wszystkie przedmioty ale też i byty cyfrowe będą w stanie stale komunikować się ze sobą niezależnie od wzajemnych odległości i sytuacji. Dlatego też proponują określenie Internet dla rzeczy. Już kilka lat temu szacowano, że do Sieci jest podłączonych ponad miliard ludzi i aż 1,8 miliarda urządzeń.
Internet rzeczy wymaga spełnienia pewnych podstawowych warunków:

  • każde z urządzeń jest identyfikowalne dla systemu a więc ma swoją tożsamość;
  • każdy z elementów może się swobodnie komunikować z innymi;
  • elementy systemu mogą wzajemnie oddziaływać na siebie – współdziałać.

Niezbędna jest jeszcze jednostka centralna, która jest zdolna przetworzyć dane, wyciągnąć wnioski i zdecydować jak dalej postępować. Autorzy powołując się na prawo Moora zakładają, że komputery za pięć lat mogą osiągnąć wydajność ludzkiego mózgu. Problem przetwarzania zbiorów ogromnej liczby danych (Big Data) posiadających strukturę a także bez struktury starają się rozwiązać twórcy takich technologii jak Hadoop, Spark, Cassandra i inne.

Szczególnie Hadoop oprogramowanie typu open source to nowoczesna platforma, która pozwala gromadzić i analizować duże zbiory danych z takich źródeł jak analiza kontaktów w sieciach społecznościowych, systemy transakcyjne, historia odwiedzin stron internetowych, analiza danych sensorycznych pochodzących z odpowiednich urządzeń (przyszłość medycyny, bezzałogowych urządzeń transportowych i in.). Zastosowań, o których można pisać jest nieskończoność.

Autorzy zwracają też uwagę na kwestie bezpieczeństwa przetwarzania ogromnych ilości informacji. Są różne pomysły jak TLS/SSL (przesył i przetwarzanie danych), TPM do składowania kluczy. Brak jednak regulujących je standardów. Ale wg autorów istotniejsze jeszcze jest bezpieczeństwo i poszanowanie praw jednostki. Człowiek otoczony setkami czujnikami jest narażony na presję tych, którzy mają dostęp do najintymniejszych danych, na naciski ze strony osób lub organizacji, które chcą go materialnie lub moralnie wykorzystać. Grozi to jawnym lub zakamuflowanym totalitaryzmem.

Szerzej na temat rozwoju i zastosowań Internetu rzeczy pisze też Marek Zamłyński z Microsot Polska w numerze IT Professional 9/2015, który IofT zrobił tematem numeru.

Biblioteka, jak zwykle stara się nadążyć z nabywaniem wydawnictw, które pomagają śledzić rozwój nauk informatycznych. Proponujemy czytelnikom następujące tytuły, które wiążą się z poruszanym tematem.

G. Szpor: Internet: publiczne bazy danych i Big data,
V. Mayer-Schönberger: Big Data: rewolucja, która zmieni nasze myślenie, pracę i życie,
R. Jurney: Zwinna analiza danych Apache Hadoop dla każdego: zarządzanie dużymi zbiorami danych!
T. White: Hadoop: kompletny przewodnik: analiza i przechowywanie danych,
F. Provost, T. Fawcett: Analiza danych w biznesie: sztuka podejmowania skutecznych decyzji
R. Schutt, C. O’Neill: Badanie danych : raport z pierwszej linii działań
D. Conway, J. M. White: Uczenie maszynowe dla programistów.

Wszystkie te książkowe pozycje są dostępne w naszej Bibliotece, a po ich przejrzeniu wydaje mi się szczególnie godna polecenia książka z serii O’Reilly Toma Whita: Hadoop – kompletny przewodnik. Dostępne są również numery czasopisma IT Professional.

Dla zwolenników posługiwania się wiedzą internetową adres:

http://hortonworks.com/hadoop-tutorial/how-to-analyze-machine-and-sensor-data

Oprac. na podstawie IT Professional
nr 9/2015 i nr 1/2016
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI