Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Internet dziś i jutro

Internet dziś i jutro

Krzysztof Pietrzak w nowym styczniowym numerze PC World Komputer opisuje sytuację Internetu dziś i prognozuje przyszłość Internetu.

Internet w Polsce jest drogi; jesteśmy pod tym względem jednym z najdroższych krajów w Unii Europejskiej. W połowie 2006 roku Centrum im. Adama Smitha alarmowało, że wysokie ceny stanowią barierę rozwoju społeczeństwa informacyjnego a nawet rozwoju gospodarczego. Dzisiaj sytuacja znacznie się poprawiła. Zwiększyła się liczba odbiorców o milion osób (wg badań SMG/KRC) do około 12,7 mln. Z Internetu korzysta ok. 40 procent Polaków. Z miesiąca na miesiąc zwiększa się przepustowość łączy. Wpływa to na obniżenie się cen, a obniżenie cen zwiększa popyt na szerokopasmowe łącza.

Bardzo ważnym wydarzeniem dla rynku usług internetowych była decyzja UKE umożliwiające operatorom świadczenie usług na łączach TP S.A. (tzw. bitstream access), czyli faktyczne odebranie jej monopolu na te usługi. Po początkowych perturbacjach spowodowanych, jak twierdzą alternatywni dostawcy, przez TP S.A., a zapewne też bałaganem organizacyjnym u debiutujących operatorów zaczęła szybko wzrastać liczba użytkowników szerokopasmowego dostępu. Ubocznym efektem była powszechnie stosowana rezygnacja z limitowania transferu danych. Mimo obniżek cen ciągle większość osób nie korzystających z Sieci podaje jako przyczynę zbyt wysoki koszt.

Innym zagadnieniem jest świadczenie usług mobilnych. Te są ciągle bardzo drogie. Dobitnie pokazał to skandal związany z jednym z ministrów poprzedniego rządu, który „wydzwonił” ze służbowego telefonu 80 tysięcy złotych, rzekomo z pomocą żony, która nie uświadamiała sobie, jak kosztownego używa narzędzia.

Przyszłość - rok 2008 to dalszy rozwój technologiczny: nowe usługi i zwiększanie przepustowości oraz wzrost konkurencji zaowocują prawdopodobnie zmniejszaniem się przepaści informacyjnej dzielącej centralną i zachodnia Polskę od ściany wschodniej. Firmy telekomunikacyjne świadczące usługi dostępowe zamierzają konkurować oferując np. tzw. triple-play – telewizja, Internet, telefon w ramach jednej umowy. Chwilowo nie należy spodziewać się obniżek cen, ale w ciągu roku 2008 takie obniżki będą stosowane jako narzędzie walki konkurencyjnej. Obecnie na rynku walczą ze sobą:

  • Grupa TP proponuje multipakiet tp: dostęp do Internetu, telewizja, domowa wypożyczalnia filmów i telefonia internetowa,
  • GTS Energis oferuje usługi zintegrowane przeznaczone dla biznesu,
  • Multimedia Polska – możliwości techniki cyfrowej umożliwią abonentom Multimediów przeglądanie zarejestrowanych w ciągu tygodnia programów telewizyjnych, realizację zakupów za pośrednictwem telewizji, gry sieciowe,
  • Netia obiecuje dostarczanie pakietów internetowych dostosowanych do zainteresowań klienta, czyli stworzenie pewnego rodzaju metawyszukiwarki,
  • Sferia S.A. proponuje nowszy system dostępu do Internetu, jak twierdzi członek zarządu Adam Kuriański jest to najszybszy radiowy system dostępu na rynku zbliżony do symetrycznego i bardzo stabilny, pozwala to na korzystanie z VoIP,
  • ASTER zastrzega, że nie należy spodziewać się znaczących ruchów cenowych, konkurować zamierza zwiększaniem szybkości transferu danych oraz wprowadzeniem telefonii komórkowej jako operator MVNO.

Na podstawie PC World Komputer - styczeń 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 09.01.2008

Robocik WWSI