Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Incognito w Sieci (CHIP nr 12/2009)

Incognito w Sieci (CHIP nr 12/2009)

2009-12-03 12:50:51

Adrian Kubacki w artykule Incognito w Sieci (CHIP nr 12/2009) namawia użytkowników do pozostawania w Sieci anonimowymi, co przynajmniej w pewnym stopniu chroni przed wścibstwem firm reklamowych, lub hakerów zarabiających na handlu adresami.

Aby anonimowo korzystać z Internetu, trzeba ukryć swój numer IP. Istnieją następujące możliwości: VPN, czyli Virtual Private Network, onion routing –ruting warstwowy oraz mix cascade.

Anonimizowanie za pomocą techniki VPN polega na tym, że serwer VPN należący do operatora przekierowuje dane z wykorzystaniem szyfrowanego protokółu VPN. Wadą tego systemu jest to, że na serwerze VPN znajdują się wszystkie dane, które chcemy ukryć. Gdyby hakerowi udało się włamać na taki serwer mógłby poznać wszystkie adresy IP użytkowników z hasłami logowania do klienta VPN.

Onion routing działa na zasadzie, że użytkownik nie korzysta z serwera jednego usługodawcy, ale z wielu ogólnie dostępnych serwerów proxy. Połączenie z dowolną stroną internetową jest kierowane kolejno przez trzy zmieniające się co 10 minut serwery, z których każdy na nowo szyfruje połączenie. Odkrycie pierwotnego adresu, z którego zostały wysłane dane jest właściwie niemożliwe. Ta technika może wykorzystywać sieć Tor.

Mix cascade to technika anonimizacji podobna do onion routing stosowana np. przez serwis JonDo. Użytkownik łączy się z serwerem - mix, który szyfruje strumień danych i kieruje go do kolejnego serwera tworząc kaskadę. W przypadku tej techniki węzły nie są ogólnodostępne, ale należą do zarejestrowanych firm. Firmy te mają obowiązek przechowywać dane identyfikujące użytkowników. Sposobem na zmylenie ewentualnych śledczych jest korzystanie, o ile to możliwe z serwerów różnych firm a najlepiej serwerów pochodzących z różnych krajów.

CHIP przyjął założenie, że wprawdzie każda z metod polega na stosowaniu innych technik, ale wszystkie mają za zadanie skutecznie ukrywać adres IP, integrować się z przeglądarką i być prosty w obsłudze.

Do ostatniego na rok 2009 numeru została dołączona płyta DVD, na której znalazło się szereg programów, które pomogą nam zachować bezpieczeństwo i anonimowość:

  • ­ Cyberghost VPN – program anonimizujący,
  • ­ FoxyProxy – wtyczka do przeglądarki Firefox umożliwiająca korzystanie z sieci Tor,
  • ­ Gpg4Win – tworzy bezpieczne klucze OpenPGP,
  • ­ JAP/JonDo – program anonimizujący,
  • ­ JonDoFox – zabezpieczenie przeglądarki Firefox,
  • ­ KeePass – generator bezpiecznych haseł,
  • ­ Tor&Privoxy&Vidalia – pakiet anonimizujący,
  • ­ Mozilla Thunderbird - spolszczona wersja niezależnego, bardzo dobrego klienta poczty oraz przeglądarki grup dyskusyjnych.

Płyta zawiera też pełne wersje innych programów. Wartość całości znajdujących się na płycie programów redakcja ocenia na około 640 zł.

Oprac. na podstawie CHIP nr 12/2009
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI