Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Firmowe Wi-Fi dla gości

Firmowe Wi-Fi dla gości

2014-08-05 14:10:44

Tematem numer jeden lipcowego numeru ITprofessional (7/2014) jest Firmowe Wi-Fi dla gości.
Natychmiastowy dostęp do rozmaitych informacji, możliwość komunikacji z współpracownikami, odbiór poczty elektronicznej stały się podstawowymi potrzebami, których zaspokojenie uważamy za coś oczywistego. Goście odwiedzający firmę także są przyzwyczajeni do tego rodzaju możliwości. Otwarta postawa wobec osób z zewnątrz niesie zagrożenia dla firmowej sieci, ale jednocześnie zbytnia izolacja może zniechęcać owe osoby do nawiązania bliższych może cennych kontaktów.
W takich sytuacjach pion IT musi zadbać o separację sieci wykorzystywanej przez hotspot dostępny dla osób z zewnątrz od informatycznej infrastruktury firmowej. Może to uchronić od inwazji rozmaitych świństw, które przynoszą w swoich komputerach nie zawsze tego świadomi goście a także w pewnym stopniu zabezpieczyć firmę od odpowiedzialności za niezgodne z prawem działania świadomie prowadzone przez „gościa” na cudzym terenie.
Aby nie dopuścić do wykorzystania przez osoby zewnątrz sieci niezgodnie z przeznaczeniem należy przede wszystkim odseparować sieć przeznaczoną na użytek hot spotu od sieci stanowiącej infrastrukturę firmy. Czasem też stosuje się ograniczanie szybkości transferu plików, co utrudnia przesyłanie plików dużych rozmiarów, np. zawierających pirackie wersje filmów, gier, muzyki
Autor artykułu Grzegorz Adamowicz inżynier systemowy w jednej z zachodnich firm stały współpracownik ITprofessional, działacz i propagator idei otwartego oprogramowania podaje praktyczne rady jak zainstalować sieć hot spotów firmowych, jakiego oprogramowania użyć i jak je skonfigurować. Zwraca uwagę, że z odpowiednio zorganizowanego dostępu dla gości skorzystać może także firma promując swoje usługi, dokonania i zamierzenia.
Budowana sieć musi odpowiadać założeniom, na jakim obszarze ma być udostępniona, czyli ile urządzeń jest niezbędnych do zagwarantowania dostępu do sieci we wszystkich przeznaczonych do tego pomieszczeniach. Wygodniej jest stosować sieci bezprzewodowe, ponieważ pozwala to na swobodniejsze organizowanie dostępu do sieci na wybranym obszarze. Nie pojawiają się ograniczenia istniejącym okablowaniem, możliwościami rozmieszczenia odpowiedniej liczby gniazdek sieciowych.
Ważnym wyznacznikiem działania będzie liczba i obciążenie innych sieci bezprzewodowych dostępnych w okolicy. Ponieważ pasmo zajmowane przez jedną sieć wynosi około 20 MHz w praktyce mogą pracować obok siebie trzy sieci bez wzajemnych zakłóceń. Np. z 12 kanałów stosowanych w Polsce w sieciach bezprzewodowych dobrze, aby były to kanały pierwszy, szósty i jedenasty lub dwunasty, lub drugi, piąty i siódmy. Wtedy kanały nie zachodzą na siebie. Dobrze jest sprawdzić, które w okolicznych sieciach są rzadziej wykorzystywane. Pozwala to rozpoznać program WiFi Analyzer, który można zainstalować na dowolnym smartfonie lub tablecie pracującym pod kontrolą systemu Android. Szybkość przesyłania danych zależna będzie od użytego standardu oraz odległości pomiędzy użytymi urządzeniami.
Możliwe do zastosowania w sieciach bezprzewodowych topologie to: topologia gwiazdy - stosowana w mniejszych pomieszczeniach i topologia kraty (mesh) do stosowania w większych halach i dużych budynkach. Ze względu na poziom skomplikowania w drugim wypadku autor sugeruje skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej a omawia bardziej szczegółowo topologie gwiazdy stosując oprogramowanie służące do zarządzania hotspotami zarówno komercyjne jak i otwarte działające na bazie systemu Linuks.
Wydaje się, że artykuł zwiera wiele cennych wskazówek dotyczących przydatności poszczególnych programów i sposobów ich konfigurowania, ale także zwraca uwagę na odpowiedzialność udostępniającego sygnał nie tylko klientom i gościom. Sygnału Wi-Fi nie da się precyzyjnie zamknąć w wyznaczonym obszarze!

Oprac. na podstawie IT Professional
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI